'Tekstilde AB'yi geride bıraktık'

Tekstil üretiminde Türkiye, Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'ne göre, dört yılda Avrupa tekstil üretiminde yüzde 14.2, hazır giyim üretiminde ise...

ANKARA - Tekstil üretiminde Türkiye, Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'ne göre, dört yılda Avrupa tekstil üretiminde yüzde 14.2, hazır giyim üretiminde ise yüzde 22.4 gerileme yaşarken, hazır giyim ihracatı geçtiğimiz yıl, önceki yıla göre yüzde 15 artış gösterdi. AGSD Derneği Başkanı Canip Karakuş yaptığı açıklamada yılık ortalama yüzde 15'lik artış rakamlarıyla 2010 yılında 34.8 miyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
AB ile ihracat yaparken, sadece kalite standartlarının yeterli olmadığına işaret eden Karakuş, AB'li tüketicinin alışveriş yaparken çocuk ve kaçak işçi çalıştırılmasından, işletmelerde metrekareye düşen tuvalet sayısına kadar birçok alanda sorgulayıcı olduğunu ifade etti.
'Avrupalı tüketici her şeyi sorguluyor'
Mesleki eğitim çerçevesinde üyelerine AB tüketici hakları ile ilgili bilgi gönderdiklerini belirten Karakuş, "Avrupalı tüketici satın aldığı giysinin hem insan sağlığına hem de ahlaki kurallara uygun koşullarda üretilmesini istiyor. Uluslararası üne sahip bir firmanın çocuk işçi çalıştıran bir imalatçıdan mal aldığı ortaya çıkarsa; Avrupalı tüketici o işletmeyi protesto hatta boykot edebiliyor" dedi. Türkiye'de 235 bin üretici işletmenin, 234 bin tanesinin AB standartlarında üretim yapabildiğini belirten Karakuş, bunların arasında da tekstil işletmelerinin ilk sırada yer aldığını bildirdi.