'Tekstilde Çin'e karşı geç kalındı'

6 milyar dolar cirolu hazır giyim devi Glen Raven'ın patronu Allen Gant, dünyanın diğer ülkelerindeki tekstil ve hazır giyim üretimini yok etme noktasına gelen Çin'e karşı önlem alınmasında geç kalındığını söyledi.
Haber: TÜRDA ÖZMEN / Arşivi

WASHINGTON - 6 milyar dolar cirolu hazır giyim devi Glen Raven'ın patronu Allen Gant, dünyanın diğer ülkelerindeki tekstil ve hazır giyim üretimini yok etme noktasına gelen Çin'e karşı önlem alınmasında geç kalındığını söyledi.
Amerikan Tekstil Kuruluşları Konseyi Başkanı ve Adil Tekstil Ticareti İçin Küresel Birlik'in (GATTF) önde gelen isimlerinden olan Gant, GATTF bayrağını Türkiye'de taşıyan İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun da yakın dostu. Gant, Çin'e karşı geç kalındığı konusunda şöyle konuştu: "Bu konuda şimdiye kadar çok daha fazla mesafe alınmalıydı. Burada konuşulanlar sadece ABD veya Türkiye'nin sorunu değil dünyanın çok sayıdaki ülkesinin sorunu. Kamu otoritelerini bu konuda harekete geçiremememizde terörizmin uluslararası gündemde büyük yer tutması da etkili oldu. İstediğimiz ayrıcalık değil, eşitlikçi ve adil bir ticaret anlayışının yerleşmesi."
Gant, Türkiye'nin tekstil ve giyimde kotaların kalkmasının ardından pazarda oluşan Çin tehdidine karşı İstanbul Deklarasyonu ile başlattığı hareketle uluslararası profilini yükselttiğini de belirtti. Gant, "Türkiye'nin sadece kendisini değil, dünyanın çok sayıda ülkesini ilgilendiren bir sorunda inisiyatif aldığını görüyoruz. Türkiye, GATTF'da öncülükle önemli bir iş yaptı. Türkiye'yi bu dinamizmiyle bir an önce AB'de görmek istiyoruz" dedi.
Gant, hammadde aldıklarını ve hazır giyim ürünü sattıkları Türkiye'de yatırım yapmayı düşünebileceklerini de sözlerine ekledi.