Tekstilde geçici barış imzalandı

Avrupa Birliği ve Çin, kotaların dolması üzerine ithalatına izin verilmeyen milyonlarca parça tekstil ürünüyle ilgili uzlaşma sağladı. Adının açıklanmasını istemeyen bir AB yetkilisi...

BRÜKSEL - Avrupa Birliği ve Çin, kotaların dolması üzerine ithalatına izin verilmeyen milyonlarca parça tekstil ürünüyle ilgili uzlaşma sağladı. Adının açıklanmasını istemeyen bir AB yetkilisi, Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson ve Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay'ın Pekin'de gerçekleştirdiği görüşmede, parası ödendiği halde gümrüklerde bekletilen yaklaşık 80 milyon parça kotası dolmuş konfeksiyon ürünüyle ilgili sorunun aşıldığını söyledi. Ağırlıklı olarak kazak ve örmeden oluşan bu ürünlerin AB'ye kabul edileceğini belirten yetkili, maliyetin ise her iki tarafça eşit paylaşılacağını ifade etti.
Gümrüklerde bekletilen tekstil ürünleriyle ilgili AB ve Çin arasındaki anlaşmanın geçerlilik kazanması için, 25 üye ülkenin onayı gerekiyor. Daha önce birkaç kez tıkanan gümrüklerde bekletilen malların durumuyla ilgili görüşmelerde AB tarafı, bu yıl için ayrılan kotalarda yapılacak artırımın 2006 kotasından indirilmesini talep ederken, Çin tarafı, sağlanacak esnekliğin önümüzdeki yılı etkilememesini istiyordu.