Tekstilde KDV indirimine yeşil ışık

Tekstil ve konfeksiyonda uzunca bir süredir gündemde olan KDV indirimi talebine Maliye'den 'olabilir' sinyali geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KDV'nin kademeli olarak yüzde 8'e indirilmesini isterken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Bütçeye yük olmadan halledilebilir gibi geliyor" yanıtını verdi.

ANKARA - Tekstil ve konfeksiyonda uzunca bir süredir gündemde olan KDV indirimi talebine Maliye'den 'olabilir' sinyali geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KDV'nin kademeli olarak yüzde 8'e indirilmesini isterken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Bütçeye yük olmadan halledilebilir gibi geliyor" yanıtını verdi. Ancak, indirimin vergi kaybı yaratmayacağına Hazine ve Uluslararası Para Fonu'nun 'ikna edilmesi' gerektiğine dikkat çekiliyor.
TOBB, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile tekstil ve konfeksiyon sektörünün sorunlarını masaya yatırdı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, başkanvekilleri Mehmet Balduk ve Nejat Koçer ile Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Umut Oran ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'nun katıldığı toplantılardan sonra Hisarcıklıoğlu, sektörün ve tüm sektörlerin de sorunu olan istihdam üzerindeki yükler, enerji maliyetlerinin yüksekliği, kredi sıkıntıları ve kayıt dışı ile mücadelede etken rol oynacak KDV'yi gündeme getirdiklerini söyledi. Rıfat Hisarcıklıoğlu, bir soru üzerine KDV'nin kademeli olarak indirilmesini ve nihai olarak tüketici üzerindeki KDV yükünün yüzde 8'e çekilmesini istediklerini söyledi.
'Elimiz bağlı oturmayacağız'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstil ve konfeksiyon sektörünün Çin gibi işçiliğin çok ucuz olduğu ülkelerle de rekabet etmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'de mahkûmları o fiyata çalıştıramazsınız. Biz de elimiz kolumuz bağlı oturmayacağız" dedi. Unakıtan, KDV üzerinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve çeşitli opsiyonlar üzerinde çalıştıklarını belirtirken, indirimin zamanı konusundaki soruya "En büyük pusulamız bütçe disiplini. Bütçe disiplini elverdiği ölçüde yapacağız" dedi. Vergi indirimlerinin daha yüksek vergi geliri getirdiğini de basit usul ve gelir vergisi beyannameleriyle örneklendiren Unakıtan, tekstil ve konfeksiyona vergi indiriminin getirisi götürüsünü incelediklerini ve çok enteresan rakamlarla karşılaştıklarını söyledi.
Tekstile KDV indiriminin "bütçeye de bir yük olmaksızın, halledebiliriz gibi geliyor" sözleriyle mümkün olduğu sinyalini veren Bakan Unakıtan, "Bu hususlarda çalışmalar netleşince, daha ayrıntılı fikir verebilirim. Ancak geniş çaplı konsensüs sağlanması lazım. Bu sağlanmadan da adım atamıyoruz" dedi. Maliye Bakanı Unakıtan, konuyla ilgili çalışmaların ne zaman sonuçlanabileceği sorusuna ise "Şu anda bir tahminde bulunamıyorum ama biz mümkün olduğu kadar erken bitirmek istiyoruz" yanıtını verdi.
Sektör yetkilileri ise 'uzlaşma'nın tarafı ile ilgili sorular üzerine Hazine ve IMF'yi işaret ediyorlar. İndirimin bütçeye yükünün yarım katrilyon düzeyinde göründüğüne işaret eden yetkililer, bu kaybın da sektördeki kayıp-kaçak oranının azalmasıyla birlikte ortadan kalkacağı mesajını veriyorlar.
Yüksek vergi kaçak nedeni
Danışmanlık şirketi PriceWaterhouse'un, sektörde vergi iadesinin tahsil edilen vergiden bir katrilyon lira daha yüksek olduğuna ilişkin rapor üzerine Unakıtan, bunun ham bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu ise bu raporun TOBB'un imzasını taşıyan bir rapor olmadığını belirterek, "Türkiye'de KDV'nin yüksek olmasından menfaat umanlar mı var?" diye sordu. Hisarcıklıoğlu, yüksek vergi oranlarının kayıp-kaçağı artıracağını belirterek, "Türkiye vergi verilebilir bir ülke olsun, kayıtlı ekonomiye geçsin istiyoruz" diye konuştu.
Kaçak akaryakıtta TOBB'un üstlenebileceği görevle ilgili soru üzerine Hisarcıklıoğlu, "Yetki bizde değil gümrük idaresinde. Ama yetki devredilirse bihakkın yaparız ama yetkisi olmayan kurumların müdahalesi demokrasiyi zedeler" dedi.
IMF: İndirim bütçeye yük
IMF Türkiye temsilcisi Hugh Bredenkamp, bütçeye yük getirmeden KDV indirimi yapılamayacağını söyledi. Maliye Bakanı Unakıtan'ın tekstil ve konfeksiyonda KDV indirimiyle ilgili açıklamasının ardından Reuters'a açıklama yapan Bredenkamp, "Bütçeye yük getirmeden KDV'de indirim yapılamaz. Seçici KDV indirimlerinin genelde (bütçeyi) bozucu olduğunu ve iyi bir politika olmadığını düşünüyoruz. Hükümet yeni programda daha fazla KDV indirimi yapma niyeti olmadığını söyledi ve bu politikaya sıkı sıkıya bağlı kalacağını umarız" dedi.
İndirimleri İrlanda'da inceleyecek
Unakıtan, vergi indirimlerini İrlanda Cumhuriyeti'nde inceleyeceğini belirterek, "Maliye Bakanlığı'ndaki bir ekiple birlikte ziyaret edeceğiz, incelemelerde bulunacağız. Çünkü vergiyi en çok indiren ülkelerden biri" dedi.
Vergi konusunda Türkiye'nin durumunun ortada olduğunu ifade eden Unakıtan, bunun tekstil sektöründe de yaşandığını kaydetti. Kayıt dışı kadar beyanname verenlerin de az vergi ödediğinden yakınan Unakıtan, "Yanında çalıştırdığı işçisi kadar vergi ödemeyenler var. Koskoca dükkân
sahibi, işyeri sahibi, o kadar vergi vermiyor. En büyük problem bu" diye konuştu.'
AB ile yakında başlayacak müzakere sürecinde de kayıt dışının önem taşıdığına vurgu yapan Unakıtan, "Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede TOBB Başkanı, yöneticileri ve özel teşebbüs yanımızda. Özel teşebbüs, artık içindeki çürükleri ayıklamaya hazır durumda" dedi.
(Radikal, Reuters)