TEKZİP

27 Şubat 2005 Pazar sayınızın ekonomi sayfasında yer alan 'Kendi işinin patronu oldu' başlıklı haberinizde Basın Kanunu'nun 13. maddesinde tanımını bulan maddi ve manevi zararım oluşmuştur.

27 Şubat 2005 Pazar sayınızın ekonomi sayfasında yer alan 'Kendi işinin patronu oldu' başlıklı haberinizde Basın Kanunu'nun 13. maddesinde tanımını bulan maddi ve manevi zararım oluşmuştur. Çünkü;
1993 yılında kurulan, haberinizin 2. satırında Hüseyin BOZKURT tarafından satın alındığı söylenen Beşyüzevler Hayat Hastanesi İşletmecisi BERK Sağlık Hiz. A.Ş. kurucu ortağıyım (yüzde 11) ve 11 yıl yönetim kurulu üyeliğini yaptım. Adı geçen şirketin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı babam M. C. Nazım YILMAZTÜRK olup, şirketin yüzde 27.5 hissedarıdır. Haberinizde "Diş hekimi olarak çalıştığı Beşyüzevler'deki 30 yataklı hastanenin yönetim anlayışından memnun kalmayıp 27 yaşındayken satın aldığı iddia edilen" Hüseyin BOZKURT aynı şirketin kuruluşunda yüzde 27.5 hisseyle Ynt. Krl. Bşk. V. olarak görev yapmıştır. Bu 3 kişi 11 yıl boyunca yönetim kurulunda birlikte görev yapmış olup, kimsenin herhangi bir hisse alışverişi de olmamıştır. Şirketin kuruluşundaki1 ve en son genel kurulundaki2 Hazirun Cetvellerinin incelenmesinden 11 yılda sadece vefat eden bir ortağın yerine başka bir ortağın girdiği (yüzde 1) ve ortaklıktan ayrılan bir kişinin hisselerini Nalan YILMAZTÜRK ve Hülya YILMAZTÜRK'ün aldığı (yüzde 2) görülecektir. Dolayısıyla Hüseyin BOZKURT'un Beşyüzevler Hayat Hastanesi'ni satın aldığı da yalandır. Ayrıca kendisi Beşyüzevler Hayat Hastanesi'nde hiçbir zaman diş hekimliği de yapmamıştır.
Aynı haberin 7. satırında rekabet hukukunu da ilgilendiren ve bir ekonomi sayfasına yakışmayacak vahamette hatalar mevcuttur. Şöyle ki;
Hayat Hastaneler Grubu Medicana adını almamıştır. Çünkü Hayat Hastaneler Grubu diye bir tüzel kişilik var olmamıştır. Hayat hastanelerinin hepsi ayrı anonim şirketler tarafından işletilen (doğal olarak hepsinin ortaklık ve sermaye yapıları da farklıdır) oluşumlardır. Haberi hazırlayan muhabir, gazeteciliğin gereğini yerine getirseydi (Örneğin, internetteki arama motorlarına Hayat Hastanesi kelimelerini girseydi), Esenler Hayat Hastanesi adında 85 yataklı tam teşekküllü bir hastane olduğunu görürdü. Esenler Hayat Hastanesi'nin Medicana adını aldığı yoktur ve halka açılmayı düşündüğümüz şu günlerde yapılan bu haber, bizi hem hastalarımızın, hem de tedarikçi firmaların ve özel sağlık sektörünün gözünde küçük düşürmüştür.
Aynı haberin 8. sayfasındaysa muhabiriniz H. BOZKURT için Hayat Hastaneler Grubu'nun patronu tanımını kullanmakta beis görmemiştir. Hayat Hastaneler Grubu diye bir oluşum olmadığı gibi PATRONU da yoktur. Anonim şirketlerde patron olmadığını muhabirinizin iyi bilmesi gerektiği kanaatindeyim. Muhabiriniz bu tanımıyla hakim ortak olmayı kastediyorsa bu da doğru değildir. H. BOZKURT'un hisselerin yüzde 80'ine sahip olduğum Esenler Hayat Hastanesi'nde tek bir hissesi dahi yoktur. Çamlıca Hayat Hastanesi'nin sahibi olan IŞIL Sağlık Hiz. A.Ş.'deyse kendisinin hissesi sadece yüzde 2'dir. IŞIL Sağlık Hiz. A.Ş. hisselerinin yüzde 20'siyse bana aittir.3 Haberin geri kalanındaki hata ve yanlışlıklar tarafımı ilgilendirmemektedir.

M. Hakan Yılmaztürk