Telefon kaydında 'klon' derdi

Cep telefonlarını 13 Aralık'a kadar kaydettirme zorunluluğu abone merkezlerinde yoğunluk yarattı. En büyük şikâyet ise klonlanmış, yani bir seri numarasının birden fazla telefonda kullanıldığı aygıtlardan geliyor; çünkü bu durumda kayıt için talep edilen 'klonlanmış' raporunun nasıl alınacağı belirsiz. Türkiye'de kaçak 12 milyon, 6.5 milyon da klonlanmış telefon bulunduğu tahmin ediliyor.
Haber: VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - Cep telefonlarını 13 Aralık tarihine kadar kayıt altına aldırmak isteyen GSM aboneleri nedeniyle, başta Turkcell olmak üzere abone merkezlerinde yoğunluk yaşanıyor. Cep telefonlarını kayıt altına aldırmak için abone merkezlerine giden vatandaşlar ise özellikle klonlanmış (bir seri numarasının birden fazla telefonda kullanılması) seri numaraları nedeniyle oluşan belirsizlikten şikâyetçi.
Cep telefonunu 14 Ekim'de İstanbul Bahçelievler'deki bir bayiden aldığını söyleyen Mustafa Yazaroğlu da klonlanmış telefon mağduru. Nokia'nın 2300 modelini kullanan Yazaroğlu, "Cep telefonunumu 200 YTL'ye bayiden aldım, faturası var. İki yıl da garanti süresi var. Avea abonesiyim, kaydımı kontrol ettirmek için abone merkezine gittim, telefonumun klonlanmış olduğunu söylediler. Ne yapacağımı bilmiyorum, elimde fatura var ancak kayıt işlemi yapılamıyormuş anladığım kadarıyla 13 Aralık tarihinden sonra telefonumu kullanamıyacağım" diye konuştu.
Vatandaşların kayıt işlemleri ile ilgili sorulara bilgi vermeye çalışan abone merkezleri de yoğunluktan dert yanıyor. Özellikle Turkcell bayilerinde izdiham yaşanıyor.
Fatura ibrazı gerekiyor
Abone merkezleri, öncellikle intentetten telefonlarının kayıt altında olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer telefon kayıtlı değilse nakit veya kredi kartıyla 5 YTL ücret alınarak telefonların kaydı yapılıyor. Ancak klonlanmış telefonlar için abone merkezleri de tam olarak ne yapılacağını bilmiyor. Avea Bakırköy Abone Merkezi'nden Nezih Küspeci, "iki gündür çok yoğunluk vardı ancak bugün sakinleşti. Kayıt işlemi yapabileceğimiz telefonların kaydını yapıyoruz ancak özellikle Nokia 6600, 6630, 7610 gibi çok satılan cep telefonları modellerinde klonlanmış seri numarası çıkıyor. Bu durumda biz bir şey yapamıyoruz. Ana servislerden 'klonlanmış raporu' alınması gerekiyor ancak bu işlemlerin nasıl yürüyeceği belirsiz" dedi. Bakırköy Turkcell Abone Merkezi'de çalışan Okan Yılmaz da klonlanmış telefon sahiplerinin ancak cep telefonlarının resmi faturalarını ibraz ettikleri zaman kayıt işlemi yapılabileceğini söylüyor.
Bir PC yeterli oluyor
Klonlama işlemini yapmak için cep telefonunun hafızasında bulunan IMEI numarası telefonu satan kişi ya da işletme tarafından bir bilgisayara (PC) aktarılıyor. Bu numara herhangi bir telefona bilgisayar vasıtasıyla kopyalanabiliyor. Bu sayede onlarca cep telefonu aynı anda kullanılabiliyor. Yeni dönemde ise operatörde görünen numara yasal olduğu için faturası olan abone 'kayıtlı' olarak değerlendiriliyor. Öte yandan, sektör yetkilileri klonlu telefon sayısının 6.5 milyon civarında olduğunu belirtirken, bunların GSM operatörlerine göre dağılımı konusunda bilgi vermekten kaçınıyor. Ancak, üç operatörün abonelerinin önemli bir kısmının klonlanmış telefon taşıdığına dikkat çekiyor.