Telefonda ucuzluk sözü

Özelleştirilmesinde son aşamaya gelinen Türk Telekom Kurumu, 22. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen "İletişim Teknolojileri Günü" toplantısının da gündemindeydi.

ANKARA - Özelleştirilmesinde son aşamaya gelinen Türk Telekom Kurumu, 22. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen "İletişim Teknolojileri Günü" toplantısının da gündemindeydi. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım çok uzun zamandır gündemde olmasına rağmen Türk Telekom özelleştirmesinin ancak bugünkü hükümet tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Kamu kısıtlamaları kalktığı zaman Telekom'un daha hızlı kararlar alabileceğini ve teknolojik gelişmeleri daha hızlı takip edebileceğini öne süren Bakan Yıldırım, özelleştirmenin Telekom dışındaki oyuncuların da gelişmesini ve onların da sektöre katılımlarının artmasını sağlayacağını söyledi. Özelleştirme ile birlikte hizmetlerin tüm ülkeye yayılacağını belirten Bakan, özel sektöre destek amacıyla kâr getirisi az olan bölgelere yatırım yapacak olan şirketlere 'Evrensel Hizmet Fonu' çerçevesinde parasal destek sağlayacağını söyledi. Bakanın konuşmasında yer alan diğer konular şöyleydi;
VERGİLERDE İNDİRİM: Sektör temsilcilerinden yüksek vergilere ilişkin aldıkları eleştirileri önemsediklerini ifade eden Yıldırım, yapılan özelleştirmelerle vergi gelirlerinin artacağını belirterek, "Vergi gelirleri artacağı için iletişim vergisinde indirim yapma şansımız artar. İndirimle ilgili olarak çalışmalarımız sürüyor" dedi.
İLETİŞİMDE GELİŞME: Konuşmasında Türkiye'de ADSL ve bilgisayar kullanımındaki ciddi artışa değinen Yıldırım, Türkiye'nin yurtdışı internet çıkışlarının son 3 yılda 30 kat artırıldığını belirtti. İnternet kullanımını yaygınlaştırmanın zorunluluk olduğunu söyleyen Yıldırım, sağlıklı erişim altyapısının sağlanmasının da en az bunun kadar önem taşıdığını kaydetti. Bakan Yıldırım, Türkiye'de bugün 14-15 milyon ADSL kullanıcısı olduğunu, ancak amaçlarının bu oranları daha da artırarak AB standartlarını yakalamak olduğunu söyledi.
CEP'TEN KONUŞUYORUZ: Türkiye'de mobil telefon kullanan abone sayısının son iki yılda 10 milyonluk bir artışla 41 milyon aboneye ulaştığını belirten Ulaştırma Bakanı Yıldırım, sabit abone sayısının da 21 milyondan 19 milyona gerilediğine dikkat çekti.
E-DEVLET: Hükümetin e-devlet projesine çok önem verdiğini vurgulayan Yıldırım, "Evrak devletinden, bilişim devletine geçmeyi planlıyoruz" dedi. Vatandaşın en çok sıkıntı çektiği konunun bürokrasi olduğunu belirten Bakan Yıldırım, e-devlet uygulamasının yerleşmesiyle vatandaşın artık işlem yaparken 'devletin soğuk yüzü'nü görmek zorunda kalmayacağını söyledi.
TV YAYINCILIĞINDA YENİLİK: Konuşmasında televizyon frekanslarındaki sorunlara da değinen Yıldırım, alınan yeni karar ile Haberleşme Yüksek Kurulu'nun 2006'da 3 ilde, 2010 yılına kadar yurt genelinde analog yayın yerine sayısal yayıncılığın uygulanmasını başlatacağını bildirdi.
ÇOCUKLARA İNTERNET: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Malatya'daki olaylardan sonra Türk Telekom ve Telekomünikasyon Kurumu'nun ortaklaşa başlattıkları proje ile 216 yurtta ADSL geniş bant internet bağlantılarını ücretsiz gerçekleştireceklerini, her yurda 5 bilgisayar ile 1 yıl parasız internet erişimi sağlanacağını belirtti.
AB UYUMU: Bilişim sektörünün AB ile uyumu çerçevesinde mevzuat çalışmalarına bakanlık olarak hız kazandırdıklarına işaret eden Yıldırım, Haberleşme Kanunu'nun yeniden yazıldığını ve görüşülmek üzere TBMM'ye gönderildiğini belirtti.
'Kararı ÖİB verecek'
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin hisse devri sözleşmesine Danıştay'ın görüşlerinin aynen konulduğunu belirterek, "Bu konuda herhangi bir sorun yok" dedi. Yıldırım, Bilişim 2005 toplantısına gelişinde, gazetecilerin Türk Telekom'un imtiyaz sözleşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. İmtiyaz sözleşmesinin ne zaman imzalanacağına Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın karar vereceğini ifade eden Yıldırım, Danıştay'ın altyapıyla ilgili kararının sorun yarattığının ifade edilmesi üzerine, "Hiçbir sorun olmaz. Yargının kararı herkesi bağlar. Sorun diye bir şey yok" diye konuştu.
Yıldırım, altyapı sorununun çözümü için Türk Telekom'un gayrimenkullerini satışa çıkardığı yönündeki haberlerin anımsatılarak, "Altyapı sorunu nasıl çözüldü" şeklindeki soruya, "Danıştay idari görüşünü verdi. O doğrultuda da Telekomünikasyon Kurumu imtiyaz sözleşmesine son şeklini veriyor. Ortada bir sorun yok yani" karşılığını verdi. Bakan Binali Yıldırım, "Gayrimenkuller 21 yıl sonra iade edilecek mi?" şeklindeki soruyu yanıtlarken de, "Danıştay'ın görüşü neyi öngörüyorsa, imtiyaz sözleşmesine aynen konulmuştur. Bu konuda herhangi bir sorun yok" dedi.