Telekom aboneyi uyaracak

Antalya'nın Alanya ilçesinde dialer programı nedeniyle, 7.7 milyar liralık (7 bin 676 YTL) telefon faturasıyla karşılaşan gazeteci-yazar Altemur Kılıç'ın açtığı dava, Türk Telekom aleyhine sonuçlandı.

ANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesinde dialer programı nedeniyle, 7.7 milyar liralık (7 bin 676 YTL) telefon faturasıyla karşılaşan gazeteci-yazar Altemur Kılıç'ın açtığı dava, Türk Telekom aleyhine sonuçlandı.
Altemur Kılıç, internet bağlantısında, ADSL sistemi çıktıktan sonra, dialer'den vazgeçtiğini belirterek, "Ben kapandı sanıyordum ama dialer kapanmamış. Benim bilgim olmadan dialer sistemi porno hatlara bağlanmış" dedi. Kılıç, şunları söyledi: "Bu olay benim gibi birçok insanın başına gelmiş. Ben faturayı ödemedim ve Ankara Tüketici Mahkemesi'ne itiraz ettim. Mahkeme, Telekom'un dialer'in çalışmaya devam etmesi durumunda aboneyi uyarması gerektiği kararını aldı." Altemur Kılıç'ın 7 bin 676 YTL tutarındaki faturayı ödememesi, mahkeme ve avukat masraflarının Telekom'dan tahsiline karar verildi.
Otomatik çevirme programı
Dialer, belli telefon numaralarının otomatik çevrilebilmesini sağlayan program içeren bir ödeme sistemi. 900'lü hatlar gibi çalışan bu sistem, internet üzerinden kullanılan bir servisin ücretini, kullandığı süreye göre telefon faturasına yansıtıyor.