Telekom eylüle kadar satılacak

Özelleştirme süreci devam eden Türk Telekom, taliplerinin karşısına 1 katrilyon liralık yatırımla çıkıyor. Kurumun yatırım programında ağırlığı ise 'geniş bant internet erişimi'yle ilgili projeler oluşturuyor.

İSTANBUL - Özelleştirme süreci devam eden Türk Telekom, taliplerinin karşısına 1 katrilyon liralık yatırımla çıkıyor. Kurumun yatırım programında ağırlığı ise 'geniş bant internet erişimi'yle ilgili projeler oluşturuyor.
Türk Telekom (TT) Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, "TT çok rekabetçi bir süreçten geçiyor. Özelleştirmeye katılacak firmaların vereceği fiyatlar etkilenebilir diye yatırımdan vazgeçmemiz mümkün değil. Zaten bu yatırımı firmalar da olumlu buldu" dedi.
TT'nin 10'uncu yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Ekinalan, TT'nin yüzde 55'inin blok satış ihalesinde bilgi odası sürecinin tamamlandığını ve yoğun ilginin sürdüğünü belirterek, sürecin 31 Mayıs'tan sonra iki-üç ay içinde tamamlanabileceğini söyledi. Ekinalan iki şirket çekilmesine karşın mevcut katılımcı sayısı ile bu sürecin, rekabetçi ve düzgün şekilde tamamlanacağını düşündüklerini söyledi. Telefonica'nın Avea nedeniyle ihaleden çekildiği yönündeki ifadesini de eleştiren Ekinalan, şöyle konuştu; "Avea'nın sorun yarattığını düşünmüyorum. Çünkü Telefonica'nın ihaleye katıldığı ve çekildiği dönemlerde Avea'da bir değişiklik yaşanmadı." TT'nin artık bilişim şirketi haline geleceğini belirten Ekinalan, "2004'te 515 trilyon yatırım yaptık. 2005'te 1 katrilyon olacak. Eğer TT'yle rekabet etmek isteyen varsa bu kadar yatırım yapmaları gerekecek" diye konuştu.
Telsim'le 600 trilyon liralık uzlaşma tamam
Toplantı sonrası soruları da yanıtlayan Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, Telsim'in Türk Telekom'a ara bağlantıdan kaynaklanan borçlarıyla ilgili olarak, "Telsim'le sulh yaptık. Sulhun miktarı 600 trilyon liranın üzerinde" dedi. Ekinalan, Eylül 2003 dönemi öncesi borçlarla ilgili Turkcell'le yapılan borç yapılandırmasının aynısını aynı konseptte Telsim'le de sağladıklarını belirtti. 'Telsim'in toplam borcu o kadar mı?' sorusu üzerine Ekinalan, "Evet. Biliyorsunuz biz Telsim'le, birçok bireysel müşterilerimizle sulh yaptık. Telsim'de imzaları tamamlamak üzereyiz. İmzalar tamamlandığı takdirde hemen yürürlüğe girecek. İmzaların tamamlanmasını kısa süre içinde bekliyoruz" dedi. TMSF ile görüşüp görüşmedikleri yönündeki bir soruyu da Ekinalan, "Hayır Telsim'in kendisiyle görüşüyoruz. TMSF belki arka tarafta birtakım şeyleri kontrol ediyordur, ama esas bizim muhatabımız Telsim" şeklinde yanıtladı.