Telekom için 200 milyon dolar

Avea'nın yaklaşık yüzde 40'ının sahibi olan Telecom Italia, Türk Telekom'u almak için oluşturulan ortak girişimde, başlangıç olarak 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

ANKARA - Avea'nın yaklaşık yüzde 40'ının sahibi olan Telecom Italia, Türk Telekom'u almak için oluşturulan ortak girişimde, başlangıç olarak 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Buna göre, Telecom Italia'nın, Türk Telekom'u alan konsorsiyumda yüzde 15 oranında hisse sahibi olduğu hesabı yapılıyor.
Telecom Italia'dan yapılan açıklamada, özelleştirme tamamlandığında, Telecom Italia ve Oger Telecom'un, hisselerinin yaklaşık yüzde 40'ı Türk Telekom'a ve yüzde 20'si İş Bankası'na ait olan Avea ile 4 yıllık teknik destek anlaşması imzalayacağı duyuruldu.
Öte yandan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türk Telekom'un özelleştirilmesi için teklif edilen 6 milyar 550 milyon dolarlık fiyatın, sadece Türk Telekom'a değil, Türkiye ekonomisine olan büyük güvenin bir yansıması olduğunu söyledi. Vorkink, "Hükümetin kararlılığı da ortaya çıktı" dedi.