Telekom için dev işbirliği

Oger Telecom'un ana hissedarı Saudi Oger ve Telecom Italia, Türk Telekom'un özelleştirilmesi için açılan ihalede 'muhtemel ortak' olarak anlaşmaya vardı.

İSTANBUL - Oger Telecom'un ana hissedarı Saudi Oger ve Telecom Italia, Türk Telekom'un özelleştirilmesi için açılan ihalede 'muhtemel ortak' olarak anlaşmaya vardı. Oger Telecom'dan yapılan açıklamada, ortaklık için bildirim süresi dün saat 18:00'de sona eren Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin özelleştirilmesi ihalesinde ön yeterlilik alan Saudi Oger'in, Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) konsorsiyum yapısını duyurduğu ve ihaleyle ilgili Telecom Italia ile genel şartlarda anlaştığı belirtildi.
Açıklamada, Oger Telecom'un, konsorsiyum lideri, Telecom Italia'nın ise azınlık hisse sahibi olarak yer alacağı duyuruldu. Edinilen bilgiye göre, Oger Telecom, operasyonel, teknik konularda British Telecom'un uluslararası danışmanlık kolu BT Telconsult ile kurduğu ortaklığı ise sürdürecek. BT Telconsult ile imzalanan yönetim anlaşması, ihalenin kazanılması halinde, taraflara operasyonel ve teknik ortaklıklarını sürdürme imkânı tanıyor.
Hatlar paylaşıldı
Oger Telecom ve BT Telconsult sabit hatları yönetirken, Oger Telecom ve Telecom Italia mobil alana odaklanacak. Katılımcılar, 24 Haziran'da tekliflerini iletecek. Saudi Oger, bu doğrultuda nihai ortaklık yapısını 24 Haziran'da ÖİB'ye bildirecek.
Oger Telecom Genel Müdürü Paul Doany, Telecom Italia'nın TIM, Telecom Italia Media ve Olivetti aracılığıyla, sabit ve mobil hatlar, internet, medya, bilişim teknolojileri alanında hizmet sunduğunu söyledi. Telecom Italia'nın özellikle mobil pazardaki tecrübesini Türk Telekom'a aktaracağını vurgulayan Doany, "Türk Telekom'u dünyanın en iyi telekom şirketlerinden biri haline getirme vizyonunu taşıyoruz. Bunun için gerekli kaynağa, bilgi, deneyim ve güçlü ortaklıklara sahibiz. Bu işbirliğinin, şirketin yüzde 45'ini elinde bulunduracak Türk devletinin de katılımıyla benzersiz ortaklığa dönüşeceğine inanıyoruz. Şirketin halka arzı halinde, bu Türk halkına da taşınacaktır" dedi. Saudi Oger'in kurucusu, bir süre önce öldürülen Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri. Oger Telecom, merkezi Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan ve büyük ölçekli gayrimenkul projelerini yürüten Saudi Oger'e ait kuruluş.