Telekom için kavga başladı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve Haber-Sen Türk Telekom'un (TT) özelleştirilmesine karşı bir kampanya başlatılırken, Danıştay'a da ihalenin iptali istemiyle dava açıldı.

ANKARA - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve Haber-Sen Türk Telekom'un (TT) özelleştirilmesine karşı bir kampanya başlatılırken, Danıştay'a da ihalenin iptali istemiyle dava açıldı. MMO Başkanı Emin Koramaz ve Haber-Sen Genel Başkanı Esin Yelekçi ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen EMO Başkanı Kemal Ulusaler, ilk aşamada Telekom olmak üzere, Tüpraş ve Petkim'in de aralarında bulunduğu özelleştirmelere yönelik kampanya başlattıklarını açıkladı.
Özelleştirmelerin devlet politikası haline geldiğini ifade eden Ulusaler, siyasi iradeyi durdurmak ve ülkenin nasıl bir uçuruma sürüklendiğini göstermek amacıyla çalışma başlattıklarını söyledi.
TT'nin kârlı olmadığı ve personelinin fazla olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne süren Ulusaler, kuruluşun 1.75 milyar dolar kârı olduğunu kaydetti. Ulusaler, TT'nin özelleştirilmesine karşı başlattıkları kampanya çerçevesinde, 'www.telekomsatilamaz.org' internet adresinde, iddialarını destekleyen belgelere yer vereceklerini de açıkladı. MMO Başkanı Koramaz da, özelleştirmenin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, "Sıranın nereye geleceği belli değil" dedi. Haber-Sen Genel Başkanı Esin Yelekçi de TT'nin özelleştirilmesi halinde, çok sayıda çalışanın işsiz kalacağını öne sürdü.