Telekom için Koç-Carlyle işbirliği

Koç Holding, Türk Telekom özelleştirme ihalesine ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Carlyle Grubu şirketlerinden TC Group LLC ile birlikte katılma konusunda görüşmelere hazırlanıyor.

İSTANBUL - Koç Holding, Türk Telekom özelleştirme ihalesine ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Carlyle Grubu şirketlerinden TC Group LLC ile birlikte katılma konusunda görüşmelere hazırlanıyor. Koç Holding'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, özelleştirme ihalesine TC Group LLC ile birlikte katılmayı değerlendirmek üzere, görüşmelere başlanabilmesi için ihale şartnamesi gereğince Carlyle Grubu'nun imzalaması gereken gizlilik taahhütnamesinin alınması amacıyla Özelleştirme İdaresi'ne başvurulduğu duyuruldu.
Carlyle ile ikinci ortaklık
Koç Holding ile Carlyle ilk ticari ilişkilerini 2001 yılında ortak kurdukları Promena Elektronik adlı elektronik satın alma şirketi ile gerçekleştirmişlerdi. Koç Grubu'nun Türk Telekom ihalesine birlikte gireceğini açıkladığı Carlyle Groupe ise ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden birisi.
'Eski başkanlar kulübü'
Ancak Carlyle'ı ünlü yapan yönetimi altındaki fonlar ya da şirketler değil. 1987 yılında bir grup yatırımcı ve American Aluminium Company'nin sahibi Mellon ailesi tarafından New York'taki Carlyle otelinde yapılan bir toplantıdan sonra kurulan şirketin danışmanları arasında dünyanın ceşitli ülkelerini yönetmiş başkan ve bakanlar var.
1998-2003 yılları arasında ABD Başkanı George W. Bush'un babası eski ABD Başkanı George Herbert Walker Bush'un da danışmanlığını yaptığı şirkette ayrıca yine tanınmış isimlerden eski ABD Dışişleri bakanlarından Jim Baker ile eski CIA şefi ve savunma bakanlarından Frank Carlucci de halen yöneticilik yapıyor. Eski New York Borsası Başkanı Arthur Lewitt, eski İngiltere Başbakanı John Major da şirkete danışmanlık hizmeti veren önemli isimlerden bazıları. Hizmetlerinden yararlanılan danışmanlar arasında eski Filipinler Cumhurbaşkanı Ramos da var. Yatırım dünyasında Carlyle Grubu 'eski başkanlar kulübü' olarak tanınıyor. Ancak grup, sık sık ünlü politikacıları lobi faaliyetlerinde kullanmadığını açıklıyor.
Carlyle danışmanları, yöneticilerinin tanınmışlığı ve ilişkileri sonucu dünyanın 55 ülkesinden 800 civarında yatırımcının parasını çekmiş. Bu paralarla genelde halka açık olmayan şirket hisselerine yatırım yapılmış. Bu şirketler halka açıldığında hisseler satılıp büyük kârlar sağlanmış. Ancak grubun halka açık şirketlerle de büyük paralar kazandığı olmuş. Bugün grubun yönettiği fonların toplamı 24,8 milyar dolar. Sağlanan kârın yüzde 20'si grubun kurucu ve yöneticileri arasında paylaştırılmasına karşın yüksek kârlılığı yüzünden grup kendi alanında en çok fon toplayan şirket durumunda.
1990 yılına kadar sıradan bir yatırım şirketi olan Carlyle'ın yıldızı eski savunma bakanı Frank Carlucci'nin işin içine girişiyle parlamış. Carlucci'den sonra grup savunma sanayindeki şirketlerle ilgilenmeye başlamış. Ardından ekibe Baker katılmış ve işler çok hızlı şekilde büyümüş. Bu arada zaman içinde grupta çalışan eski kamu ve Beyaz Saray görevlilerinin sayısı da artmış.