Telekom ihalesine gazeteci alınmayacak

Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Türk Telekom İhale Komisyonu Başkanı Metin Kilci, Telekom'un yüzde 55'inin blok satışı ihalesi kapsamında fiyat tekliflerinin açılması sırasında teklif sahiplerinin dışında salona basının alınmayacağını

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Türk Telekom İhale Komisyonu Başkanı Metin Kilci, Telekom'un yüzde 55'inin blok satışı ihalesi kapsamında fiyat tekliflerinin açılması sırasında teklif sahiplerinin dışında salona basının alınmayacağını, fiyat teklifleri açıldıktan sonra ihale komisyonunun teklifler konusunda bilgi vereceğini söyledi. Dün, Meclis'te gazetecilere açıklama yapan Kilci, daha önce bugün saat 14.00 olarak belirlenen ihale saatinin değiştiğini, henüz tam saatin ve yerin belirlenmediğini, bu bilgilerin sonra açıklanacağını kaydetti. "İhalenin başında ve sonunda kamuoyuna bilgi verilecek" diyen Kilci, teklifleri aldıktan sonra komisyonun değerlendirme yapacağını ve açık artırma ya da pazarlık usulu ihalenin sonuçlandırılıp sonuçlandırılmayacağına karar verileceğini anlattı. Telekom ihalesine şu konsorsiyumlar teklif vermişti:
"Etisalat Ortak Girişim Grubu: CetelÇalık Enerji Telekomünikasyon A.Ş.-Dubai Islamic Bank-Abu Dhabi National Insurance Company-EtisalatEmirates Telecommunications Corporation. Koç Holding Ortak Girişim Grubu: Koç Holding A.Ş-The Carlyle Group L.L.C. Oger Telecoms Ortak Girişim Gurubu: Oger Telecom L.L.C-Saudi Oger Ltd.. Turktell Ortak Girişim Grubu: Turktell Bilişim Servisleri A.Ş.-GenPa Telekomünikasyon ve İletişim A.Ş.-Tekofaks Ofis Haberleşme A.Ş.-Kurtson Maden Sanayi İşletmeleri A.Ş. Telekom'un özelleştirilmesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları ve sendikaların ise bugün Ankara'da eylem yapması bekleniyor.
'Telekomünikasyona ilgi arttı'
Bu arada, denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Deloitte'in, 'Küresel Telekom Endeksi' raporunda, son iki yılda telekom şirketlerinin toplam piyasa değerinin dünya çapında yüzde 29 arttığı ve sektördeki canlanmanın telekom özelleştirmesini olumlu etkilemesinin beklendiğini öne sürdü. Deloitte Türkiye stratejik planlama, iş geliştirme ve pazarlamadan sorumlu ortağı Sait Gözüm, dünya telekomünikasyon sektöründeki hareketlenmenin benzerinin Türkiye'de görüldüğünü, özellikle veri alanındaki düşük kullanım oranlarının, ülkede sektörün önemli büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti.
(Radikal, aa)