Telekom işçisi havuzda bekliyor

Başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere ismi Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen Telekom çalışanlarının sayısı 2 bini aştı.

ANKARA - Başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere ismi Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen Telekom çalışanlarının sayısı 2 bini aştı. Türk Telekom Yönetimi geçen hafta sonuna kadar büyük çoğunluğu güvenlik görevlisi olmak üzere 2 bin 125 çalışanının ismini başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmeleri için Devlet Personel Başkanlığı'na iletti. Söz zonusu listede yer alan çalışanların 1035'i koruma ve güvenlik görevlilerinden oluştu.
Şirketin, güvenlik hizmetini dışarıdan almayı planladığı belirtiliyor. 'Havuza' alınanlar arasında bir genel müdür yardımcısı, dört avukat 18 başmüfettiş, 15 müfettiş, dört bölge müdürü, sekiz bölge müdür yardımcısı, sekiz daire başkanı, 21 il Telekom müdürü, yedi il Telekom müdür yardımcısı, 52 müdür, 10 müdür yardımcısı, 45 mühendis, 78 şef ve şef mühendis, 74 şef tekniker ve şef teknisyen, 51 şoför, 94 teknik uzman ve tekniker, 270 teknisyen, 47 Telekom muhafızı ve 143 memur var.
Türk Telekom çalışanının kamuya geçme hakkını kullanacağı süre beş yıla kadar uzatılmıştı. 25 bin kapsam dışı çalışana da 28 Şubat'a kadar süre tanınmıştı. Telekom'la birlikte Tüpraş, Tekel, Petkim ve Sümer Holding'den ismi bildirilen toplam 2 bin 318 kişi havuzda bulunuyor. Başka kamu kuruluşlarına atanmak için bekleyenlerin yedisi Petkim'den, dördü Sümer Holding'den, üçü Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden, 82'si Tekel'den, 97'si Tüpraş'tan başvurdu.