Telekom Oger'in oluyor

Hükümet, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6.5 milyar dolara Oger Telecom'a satılmasını öngören karara onay verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda...

ANKARA - Hükümet, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6.5 milyar dolara Oger Telecom'a satılmasını öngören karara onay verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda, Rekabet Kurulu'nun onayladığı Telekom'un özelleştirilmesi konusu gündeme geldi. Toplantıda, Telekom'un yüzde 55 oranındaki hissesinin blok olarak satışına ilişkin kararnamenin imzaları tamamlandı.
Edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu'nun söz konusu kararnamesi onay için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderilecek. Bakanlar Kurulu Kararnamesi'nin Çankaya Köşkü'nden onaydan çıkmasının ardından Telekom'da hisse devir süreci başlayacak. İmtiyaz sözleşmesinin imzalanıp Danıştay'a gitmesi gerekiyor.
Danıştay'ın da bunu incelemek için 60 günlük süresi bulunurken, prosedürün ekim ya da kasım ayı gibi tamamlanabileceği belirtiliyor. Türk Telekom ihalesinde müşterek pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi, 6 milyar 550 milyon dolar ile Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu vermişti. İkinci en yüksek teklif ise 6 milyar 500 milyon dolar ile Etisalat Ortak Girişim Grubu'ndan gelmişti. Rekabet Kurulu da bu satışa onay vermişti.
Bu arada Haber-Sen Telekom'un satışı konusunda Rekabet Kurumu onay kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Haber-Sen üyeleri Danıştay önünde hükümetin özelleştirme programı aleyhine sloganlar attı.