'Telekom olmazsa Telsim'

Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesine katılmak için ön yeterlilik izni alan Oger Telecom'un Genel Müdürü Paul Doany, "Türk Telekom'da kararlıyız ve mutlaka alacağız, ancak olmazsa Telsim'e de bakarız" dedi.

İSTANBUL - Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesine katılmak için ön yeterlilik izni alan Oger Telecom'un Genel Müdürü Paul Doany, "Türk Telekom'da kararlıyız ve mutlaka alacağız, ancak olmazsa Telsim'e de bakarız" dedi.
Türk Telekom bilgi odasında incelemelerde bulunmak üzere 75 kişilik ekip kuran Oger Telecom yöneticileri önceki akşam İstanbul'da ekonomi basını ile buluştu.
Türk Telekom'u tek başına almak istediklerini açıklayan Doany, "Şu anda tüm gruplar tek başına hereket ediyor. Ancak mayısta ihale günü ortaklıklar kurulacaktır. O gün konsorsiyum olduğunda, biz en az yüzde 34'üne sahip oluruz ve konsorsiyum liderliğini bırakmayız" açıklamasında bulundu.
Türk Telekom ihalesinde Türkiye'de hükümet de dahil kamuouyunun yüzde 99.9'unun bir Avrupalı operatörü tercih edeceğini bildiklerini belirten Doany, "Yarışa bu anlamda (1-0) mağlup başlasak da, biz yine de Türk Telekom'da iddialıyız. Türkiye bizim için stratejik bir pazar" diye konuştu.
"Çok büyük sürprizlerimiz var" diyen Doany sözlerini şöyle sürdürdü: "Pek çok ülkede mobil iletişimde başarılıyız. Bakın Romanya'ya. 350 milyon dolar yatırdık. Yakında bizi daha iyi tanıyacaksınız. Hazır olunca anlatacağız."
'Eşcinsel derler'
Geçen ay bir suikasta kurban giden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin kurduğu Saudi Oger, inşaat, enerji, telekomünikasyon, multimedya, bilgi teknolojisi, banka ve sigorta alanında yer alıyor. Eski Başbakan Hariri, 1992'de siyasete girince Saudi Oger ve Oger Telecom'daki görevini oğlu Saad Hariri'ye devretti. Genel Müdür Doany, eski Başbakan Hariri ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
"Hariri bu şirketin kurucusu. Ama bizim politikaya karışan işimiz olmadı. İç savaşın ardından Beyrut'un yeniden inşasında Hariri'nin şirketi Solidere çalıştı. Ama cebinden 125 milyon dolar harcadı. Solidere'den gelen kârı ise hayır işlerine harcadı. Çok fazla spekülasyon yapıldı. Hariri'ye, 'Neden kârın cebinize girmediğini söylemiyorsunuz?' dediğimizde, 'İslam'da yapılan hayır gizli tutulur' demişti. Lübnan'da spekülasyonların, iftiraların sonu gelmez. Hiçbir şey bulamazlarsa 'eşcinseldi' derler."
'Türk Telekom için bu kaynağı nereden bulacaksınız' sorusu karşısında Doany, "Hariri'nin parası 'Yeşil (dolar) para değil ama riyaldir. Çünkü Hariri, en büyük işlerini Suudi Arabistan'da yaptı" dedi. Türk Telekom'u alamazsanız, Telsim'le ilgilenir misiniz' sorusuna ise Doany, "Her şeye rağmen Telekom olmazsa Telsim'e girmeyi isteriz" yanıtını verdi.