Telekom resmen Oger'in

Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6.550 milyon dolar bedelle Oger Telecom'a satışına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6.550 milyon dolar bedelle Oger Telecom'a satışına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Oger Telecom ile 15 gün içinde satış sözleşmesi imzalanacak.
Türk Telekom'un nihai devir işlemlerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında, 1 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ihale çerçevesinde Türk Telekom'un yüzde 55'inin 6 milyar 550 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Oger Telecom Ortak Girişim Grubu'na satılması onaylandı. Karara göre, Oger Grubu'nun hisse satış sözleşmesini imzalamaktan kaçınması durumunda, 30 milyon dolar tutarındaki geçici teminat gelir kaydedilerek, 6 milyar 500 milyon dolar bedelle ikinci en yüksek teklifi veren Etisalat Ortak Girişim Grubu'na satış yapılacak. Etisalat Grubu da sözleşmeyi imzalamazsa, bu grubun da 30 milyon dolarlık geçici teminatı gelir kaydedilerek, ihale iptal edilecek.
Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışına ilişkin sözleşmeler Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından imzalanacak.
Sezer bekletmedi
Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer'in satış kararını bir hafta içinde onaylamasında, Türk Telekom'un ihale süreci hakkında bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğrudan bilgilendirilmesi etkili oldu. Erdoğan'ın, ihalenin ilk aşamalarında, Türk Telekom'un değer tespiti belli olduktan sonra Sezer'e kapsamlı bir brifing verdiği belirtildi. Bilgilendirmenin ardından, Türk Telekom'un tamamına 9 milyar dolar değer biçen rapor, Bakanlar Kurulu Kararı haline getirilip Cumhurbaşkanı tarafından da imzalandı. Ancak, değer tespit raporları satış tamamlanıp, son taksit de tahsil edilmeden açıklanmadığı için, konuyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanmadı. Bununla birlikte, kamuoyundaki tartışmalar nedeniyle hükümetin Türk Telekom'un değer tespit rakamını, hisse devir anlaşmasından sonra açıklaması bekleniyor.
Danıştay'a gidecek
Edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu Kararı'nın Resmi Gazete'de yayımını izleyen 15 gün içinde Oger Telecom Ortak Girişim Grubu ile Bakan Unakıtan arasında hisse satış sözleşmesi imzalanacak. Aynı tarihte Türk Telekom ile Telekomünikasyon Kurumu arasında paraflanacak olan imtiyaz sözleşmesi, görüş alınmak üzere Danıştay'a gönderilecek. Danıştay'ın görüşünün ardından azami 60 gün içerisinde hisse satış anlaşması yürürlüğe girecek ve hisse devri gerçekleştirilecek.
Oger Telecom'un son anda fikir değiştirmemesi halinde, 6.550 milyon dolarlık satış bedelinin beş eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. Türk Telekom'da hisse devrinin gerçekleştirilebilmesi için Oger Telecom'un 1 milyar 310 milyon dolarlık ilk taksiti ödemesi ve 1 milyar 310 milyon dolarlık ikinci taksite ait kesin teminat vermesi gerekecek. Vadeye bağlanan tutara faiz uygulanacağı için toplam ödemenin yaklaşık 7.5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Telekom'da hisse devrinin kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Ancak, Danıştay'daki inceleme sürecinin uzaması halinde hisse devri daha sonraki bir tarihe kalacak.
Hazine'ye kaynak
Öte yandan, Türk Telekom'un 2005 yılı kârından dağıtılacak temettüye (kâr payı) mahsuben, hisse devir tarihinde Hazine'ye 600 milyon YTL tutarında avans temettü aktarılacak. Türk Telekom'un kasa ve banka hesaplarında bırakılacak 350 milyon YTL ile kablo TV hizmetlerini devraldığı için Türksat'a aktarılacak 100 milyon YTL dışındaki tüm nakitleri ayrı bir hesaba aktarılacak ve burada takip edilecek. Ayrı hesapta izlenecek nakitle, bu nakite tahakkuk edecek faiz 16 Ocak 2006 tarihinde Hazine'ye aktarılacak.
Türk Telekom'un kasasından Hazine'ye aktarılacak kaynağın kesin tutarı hisse devri sırasında netleşecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Telekom'dan Hazine'ye aktarılacak toplam kaynağın 3-3.4 milyon YTL (2.2-2.5 milyar dolar) olacağını tahmin ediyor. Kaynak aktarımına ilişkin kanun, Meclis tatile girmeden bir kaç gün önce çıkarılmıştı.