Telekom'a İspanya'dan teklif yok

İspanyol telekom şirketi Telefonica'dan bir sözcü, şirketin özelleştirme sürecinde bulunan Türk Telekom ihalesine teklif vermeyeceğini açıkladı.

MADRİD/İSTANBUL - İspanyol telekom şirketi Telefonica'dan bir sözcü, şirketin özelleştirme sürecinde bulunan Türk Telekom ihalesine teklif vermeyeceğini açıkladı. Telefonica'nın ihaleden çekilmeye karar verdiğine dair gazetelerdeki haberler üzerine bir sözcü, "Teklif vermemiz için gereken uygun koşullar bulunmuyor" dedi. Telefonica Yönetim Kurulu Başkanı Cesar Alierta geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, şirketin bu ay içerisinde Çek Cesky Telecom'un yüzde 51 hissesini 3.5 milyar dolara alması sonrasında başka genişleme fırsatlarınıda incelendiğini ve Türk Telekom'un satın alınmasının da bir ihtimal olduğunu belirtmişti.
Türk Telekom'un en istekli taliplerinden biri olarak bilinen Telefonica'nın kararında Çek Cumhuriyeti'nde yaptığı yatırımın etkili olduğu öne sürülüyor. Türk Telekom'a yakın kaynaklar İspanyol şirketinin görüşmelerde 'Türk Telekom'a mutlaka yatırım yapmak istediğini' söylediğini ifade ediyor. Bu arada Telefonica'nın, Cesky Telecom ödemesini kısa süre önce yaptığını hatırlatarak "Türk Telekom çok daha büyük rakamlar gerektiriyordu. Bu nedenle yatırımlar konusunda frene basmak ihtiyacı hissetmiş olabilirler" dedi.
Son yıllarda Latin Amerika'daki yatırımlarıyla ön plana çıkan Telefonica'nın teklif vermeyeceğini açıklamasına rağmen Türk Telekom cephesinde endişe yok. Şirkete yakın kaynaklar şirket için ciddi talipler olduğunu ifade ediyor.
Türkiye'nin bu yılki en önemli özelleştirmeleri arasında yer alan Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış yoluyla özelleştirilmesi için açılan ihaleye teklif verme süresi 31 Mayıs 2005 tarihinde sona erecek.
(Radikal, Reuters)