Telekomda dünyanın ikinci devi doğuyor

Fransız Alcatel ile ABD'li Lucent, telekom sektöründe ortaklığa gitme kararı aldı. Fransız ve ABD'li şirketlerin ortaklığıyla, 21 milyar avroluk ciroyla telekom sektöründe dünyanın ikinci büyük devi oluşacak.

PARİS - Fransız Alcatel ile ABD'li Lucent, telekom sektöründe ortaklığa gitme kararı aldı. Fransız ve ABD'li şirketlerin ortaklığıyla, 21 milyar avroluk ciroyla telekom sektöründe dünyanın ikinci büyük devi oluşacak. Anlaşma haberinin ardından borsalarda her iki şirket hisseleri de yükseldi, Alcatel hisselerinde yüzde 6.5, Lucent hisselerinde ise yüzde 3.6 artış görüldü. Yeni grubun borsadaki hisselerinin miktarı ise 30 milyar avroyu bulacak. Merkezi Paris'te olacak yeni grupta, hisselerin yüzde 60'ını Alcatel, yüzde 40'ını Lucent kontrol edecek. Anlaşmaya göre, yönetim kurulunda iki grubun yöneticileri aynı oranda temsil edilecek.
İki grupta 88 bin kişinin istihdam edildiği belirtilirken, ortaklıkla birlikte yeni grubun yüzde 10 oranında işçi çıkarmayı planladığı aktarıldı. Yeni grup, masraflarda yılda 1.4 milyar avro tutarında tasarruf sağlamayı planlıyor. Fransız işçi sendikaları ise birleşmeye karşı çıkıyor.