Telekom'da fatura yüksek

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 6 milyar 550 milyon dolara Oger Telecom'un kazandığı Türk Telekom ihalesinin iptali için açılan davada iptal beklemediğini, Danıştay'ın da imtiyaz sözleşmesine uygun görüş vereceğine inandığını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 6 milyar 550 milyon dolara Oger Telecom'un kazandığı Türk Telekom ihalesinin iptali için açılan davada iptal beklemediğini, Danıştay'ın da imtiyaz sözleşmesine uygun görüş vereceğine inandığını söyledi.
"İptal yanlış, kötü olur. Türkiye bunun faturasını zor öder, faturası ağır olur" diyen Unakıtan, yargının karar verirken buna dikkat edeceğine inandığını kaydetti. Unakıtan, iptal halinde ne A, ne B ne de C planları olduğunu belirterek, yüzde 55'in halka arz yoluyla özelleştirilemeyeceğini, yapılsa da bu kadar gelir elde edilmeyeceğini dile getirdi. Bakan Unakıtan, özelleştirmede alınan mesafe ve gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında, hükümet olarak istikrarlı, güçlü bir irade gösterdiklerini ve bunun somut sonuçlarının da ortada olduğunu kaydetti.
Açık sıfırlanacak
Son 20 yılda 8 milyar dolarlık özelleştirme yapılmışken, 13.2 milyar dolarlık bölümü yılın dokuz ayında olmak üzere son 2.5 yılda 15.2 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını belirten Unakıtan, İstanbul Atatürk Havalimanı ile birlikte rakamın 18.2 milyar dolara çıktığını hatırlattı. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşların 2000 yılında 605 milyon dolarlık finansman açığının özelleştirmelerle bu yıl 105 milyon dolara çekildiğini, yarın öbür gün bunun sıfırlanacağını ve miletin kamburdan kurtulacağını söyledi. Unakıtan, Türk Telekom ihalesinin iptal davasının olumsuz sonuçlanması halinde planları olup olmadığı ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "B planımız var halka arz ederiz" açıklamasına da bir soru üzerine yanıt verdi. Türk Telekom ihalesinde uzun çalışma sonrasında gerçekleştirdiklerini ve hukuki gereklere dikkat etmeye gayret ettiklerini belirten Unakıtan, "Ben iptal kararı beklemiyorum, onama, uygun görüş verileceğine inanıyorum" dedi. TT ihalesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük özelleştirmesi ve Türkiye'nin hasretini çektiği yabancı sermaye açısından fevkalade önemli olduğunun altını çizen Unakıtan, önümüzdeki üç yıllık dönemde 15 milyar dolarlık hedefin 6.5 milyar dolarının tek özelleştirmeyle gerçekleştirileceğine dikkati çekti. Unakıtan, "Özelleştirmeleri başaramazsak kötü olur Faturası ağır olur, Türkiye faturayı zor öder" diye konuştu.
'O an' savunması
Kemal Unakıtan, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin borsada mart ayında düşük fiyattan satışına yöneltilen eleştirilere de bir soru üzerine yanıt verirken, özelleştirmede 'o an en iyi uygulama'nın hedeflendiğini, hisselerin en iyi değerden satıldığını söyledi. Bakan Unakıtan, o zaman satış için kendilerini kutlayanların, üzerinden altı ay geçtikten sonra eleştiride bulunduklarını belirterek, Özelleştirme İdaresi'ne çamur atmanın âlemi olmadığını söyledi. Unakıtan, İMKB'de satış yapılmasaydı, Türk Telekom'un yüzde 65'inin de yüzde 51'inin bulduğu fiyatı aşamayabileceğini, çünkü bu paranın hisselere değil yönetim hakkının satışına verildiğine dikkat çekti. Unakıtan, buna hisse fiyatının özelleştirme sonrasında yeniden düştüğü örneğini verirken, ÖİB Başkanı Kilci tartışılan hisse satışının kurallara uygun olarak yapıldığını söyledi.
'Medarı iftiharımız'
"B planı diye de birşey yok" diyen Unakıtan, yüzde 55'in halka arzının imkânsız gibi olduğunu söyledi. "Ya sayı saymasını bilmiyorsun ya dayak yemedin" sözünü hatırlatan Unakıtan, halka arzla söz konusu satış rakamına ulaşılamayacağını ve bu rakamamın içinde yönetim hakkının da bulunduğunu ifade ederek, "A, B, C planı diye bir şey yok. Türkiye'nin medarı iftiharı bir özelleştirme olacak. Yarın karar verirken, buna dikkat edeceğine inanıyorum" diye konuştu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tüpraş'ın ilk ihalesini iptal ettirerek daha yüksek fiyata satılmasına yol açan Petrol-İş Sendikası'na teşekkür edip etmeyeceği sorularını geçiştirdi. Israrlı sorular üzerine Unakıtan, "Hissiyatları bana ait ama rakam beni oldukça mutlu etti" dedi.
Kemal Unakıtan, bir önemli özelleştirmenin de elektrik dağıtım ihaleleri olduğunu, dünyanın buna baktığını vurgularken, bu ihalenin AB kriterleri ve serbest piyasa ekonomisine geçiş, kayıp-kaçak oranlarının azaltılması ve devletin yıllardır ihmal ettiği yatırım açısından önem taşıdığını söyledi. Unakıtan, bu ihalelerden hedefin gelir değil, fiyatların uzun vadede artmaması, giderek azalması olarak konulduğuna da dikkat çekti. Beş yıllık tarifeler üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirmeler için Başbakanlığa sunulan yasa tasarısının çıkmasıyla bu yıl sonunda özelleştirmelere başlayacaklarını açıkladı.
Tekel ihalesine ne zaman çıkılacağı sorusuna ise Maliye Bakanı Unakıtan, öncelikle Tekel'in iyi bir duruma getirilmesi için çalışacaklarını, bu yapılmadığı takdirde haraç-mezat satılacağına dikkati çekti. Bakan Unakıtan, Tekel'i teknoloji, kalite ve maliyet yapısı itibarıyla iyileştirmek gerektiğini, bu yönde çalışmalara başlandığını ve bu arada çıkacak iyi müşterilere de açık olduklarını söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan başarılı çalışmalarından dolayı Özelleştirme İdaresi çalışanlarına da teşekkür etti.
'Aklıevvel solcular'a seslendi
Tüpraş'ı Koç Holding'in aldığını anımsatan Maliye Bakanı Unakıtan, "Bu şirketi Koç mu iyi idarecek biz mi" diye sorarken, kamuda şahsa bağlı yönetimler sonucunda kamu bankalarının devletin çiftliği haline geldiği örneğini verdi. Unakıtan, milletin menfaatinin korunması için özelleştirmelere aynı hızla devam edeceklerini, işletmelerin kârlısını da zararlısını da satacaklarını ifade eden Unakıtan, özelleştirme karşıtı solculara da çattı. Önceki gün yabancı sermaye karşıtlarına 'aklıevvel' diyen Unakıtan, "Aklıevvel solculara sesleniyorum. Komünist Çin bile özelleştirme yapıyor. Yılda 50-60 milyar dolar yabancı sermaye çekiyor. Herkes gözünü açsın, dünyaya baksın, gözü kapalı yazı yazmasın" eleştirisinde bulundu.