Telekom'da hisse devri olmayacak

Oger Telecom, devirden sonra Türk Telekom'un yüzde 20'sinin, ortağı Telecom Italia veya başkasına devrinin söz konusu olmadığını, çünkü ihale şartnamesine göre bunun 3 ile 5 yıl kısıtlandığını açıkladı.

İSTANBUL - Oger Telecom, devirden sonra Türk Telekom'un yüzde 20'sinin, ortağı Telecom Italia veya başkasına devrinin söz konusu olmadığını, çünkü ihale şartnamesine göre bunun 3 ile 5 yıl kısıtlandığını açıkladı.
Oger açıklamasında, Oger Telecom Ortak Girişim Grubu'nun şartname gereği Türk Telekom hisselerini kuracakları Türk Anonim Şirketi'ne satacağı belirtildi. Oger Telecom, kurulacak yeni A.Ş.'nin yüzde 20'ye kadarının el değiştirmesinin mümkün olduğuna işaret ederek, "Bu A.Ş.nin hissedarı Ortak Girişim Grubu iki üyeden oluşuyor. Bu üyelerden bir tanesinin, kendi hisselerinin yüzde 20'sini devretmesi mümkün" dedi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önceki gün "Oger Telecom, Telekom'un yüzde 20'sini TIM'e satacak" demişti.
Bu arada Oger Grubu, Telekom'un yüzde 55'i için 6.55 milyar dolar olan tekliflerinin vadeli ödeme seçeneğiyle 5 yıl sonunda faizleriyle 7.4 milyar dolara ulaşacağını açıkladı.
Oger Grubu, ilk aşamada 1.3 milyar doların bir sonraki yılın ödemesi olan yaklaşık 1.3 milyar doların da banka teminat mektubu olarak verileceğini belirterek, yıllık ödemelerin ise, eşit miktarda, anapara artı 'libor artı yüzde 2.5' faizle yapılacağını duyurdu."
(Reuters, anka)