Telekom'da ilk imza atıldı

Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6 milyar 550 milyon dolara Öger Telecom'a satışında ilk imza atıldı. İmzalanan hisse devir sözleşmesi, imtiyaz sözleşmesinin imzası ve Danıştay görüşünün ardından yürürlüğe girecek.

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin 6 milyar 550 milyon dolara Öger Telecom'a satışında ilk imza atıldı. İmzalanan hisse devir sözleşmesi, imtiyaz sözleşmesinin imzası ve Danıştay görüşünün ardından yürürlüğe girecek. Özelleştirme İdaresi'nin 1 Temmuz'da teknik olarak sonuçlandırdığı Türk Telekom'daki (TT) yüzde 55 kamu payının satışı ile ilgili süreçte, dün ÖİB'de hisse devir sözleşmesinin imzalanmasıyla sona doğru bir adım daha atıldı.
ÖİB'de düzenlenen imza töreninde, hisse devir sözleşmesine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Öger Telekom'un Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Hariri imza attı. Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve ÖİB Başkanı Metin Kilci de katıldı. Unakıtan, TT özelleştirmesini kastederek 'Çorbada tuzu da yağı da çok fazla' dediği Yıldırım'a söz verdi. Kamunun elinde istediği yatırımları yapamayan TT'nin özelleştirme ile açılım sağlayacağını vurgulayan Yıldırım, hisse devrinin TT ile Telekomünikasyon Kurumu arasında imzalanacak imtiyaz sözleşmesinin imzalanması ve Danıştay'ın imtiyaz sözleşmesiyle ilgili istişari görüşünü bildirmesinden sonra tamamlanmış olacağını söyledi.
Oger Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Hariri, sözleşmeyi imzalamaktan büyük bir zevk duyduğunu belirtti ve ihaleye katılma şansı veren Türk hükümetine teşekkür etti. Hariri, Öger Telecom'un Türkiye'ye ve Türk Telekom'a bağlılığının ve yatırımlarının arkasında olduklarının altını çizmek istediğini ifade etti.
'Dersimizi iyi çalıştık'
Türk Telekom ihalesinde sona doğru yaklaşıldığına dikkati çeken Maliye Bakanı Unakıtan, son aşamada hisse senetlerinin de devir tesliminin yapılacağını vurguladı.
Bakan Kemal Unakıtan, Türk Telekom özelleştirmesini, "Türkiye'ye çok şey kazandıracak bir özelleştirme" olarak tanımlarken, "Hatta bir dönemeç noktası hem Türkiye, hem de özelleştirme tarihi için. Yurtiçi ve yurtdışından yakından takip edilen bir özelleştirme. Alıcı grup için, Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.
Telekom özelleştirilmesiyle ilgili açılmış pek çok dava bulunduğunun hatırlatılması üzerine Unakıtan, "Biz dersimizi çok iyi çalıştık. Her bir adımın hukuka uygun atılmasına önem verdik. Hukuki yönden bir hatamız ve noksanımız yok. Biz yargıdan olumlu karar çıkacağının kuvvetli beklentisi içindeyiz" yanıtını verdi. Unakıtan, "Danıştay'dan görüş geldiğinde bu biş biter" derken, "yıl sonuna kadar süreç tamamlanır mı" sorusuna "Herhalde yıl sonuna kadar tamamlanır" yanıtını verdi.
'Şirketi kurduk'
Muhammed Hariri de, Türk Telekom için şirket kurulduğunu, ortaklarının da Saudi Öger ile Öger Telecom ve Öger Telecom'daki yüzde 18 hissesi ölçüsünde de Telekom Italia'nın payı olduğunu açıkladı. Muhammed Hariri, Telekom Italia dışındaki hisselerin tamamının Saudi Öger yönetiminde olacağını söyledi.