'Telekom'da sorun yok'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Telekom'un özelleştirilmesinde bir sorun bulunmadığını ve İspanyol Telefonika Şirketi'nin önceki gün ihaleden çekilmesinin süreci olumsuz etkilemeyeceğini dokuz şirketin Türk Telekom'a ilgisinin sürdüğünü söyledi.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Telekom'un özelleştirilmesinde bir sorun bulunmadığını ve İspanyol Telefonika Şirketi'nin önceki gün ihaleden çekilmesinin süreci olumsuz etkilemeyeceğini dokuz şirketin Türk Telekom'a ilgisinin sürdüğünü söyledi.
Ankara Sanayi Odası Ostim-İvedik Ofisi dün Bakan Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Zafer Çağlayan, Filistin Telekomünikasyon Bakanı Sabri Saydam ile Filistin Büyükelçisi Fuat Yasin'in katıldığı bir törenle açıldı. Çağlayan, bu ofis sayesinde üyelerinin ASO Genel Merkezi'nin verdiği tüm hizmetlere daha kısa sürede ulaşabileceklerini belirtti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise artık birtakım hizmetlerin sanayicinin ayağına getirileceğini söyledi.
Filistin Telekomünikasyon Bakanı Sabri Saydam Filistin'de ağaç ve tekstil endüstrisi alanlarında iş yapılabileceğini, ancak Türk sanayi ve ticaret odalarının Filistin'de ürünlerini görememekten üzüntü duyduğunu kaydetti.
Makroekonomik göstergelerin büyük oranda düzeldiğini, ancak işsizliğin hâlâ gündemin başında yer aldığnı ifade eden Binali Yıldırım, "Oda başkanlarımız, küçük-orta ölçekli sanayicilerimizin aktif gayretlerini öteden beri takdir ediyoruz ve işsizliğin azaltılması yönündeki çalışmalara aktif katılımlarını bekliyoruz."
Hukuki altyapı hazır
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Telekom ihalesinde İspanyol Telefonika şirketinin çekilmesini değerlendirdi. "Bu olay bizim sürecimizi olumsuz etkilemez, kendi tercihleridir" diyen Bakan, Telefonica'nın çekilmesine ilişkin detayların henüz gelmediğini, ancak önceki gün Özelleştirme İdaresi ile görüştüklerini kaydetti. Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirme öncesinde, daha önceki özelleştirmelerde gündeme gelen zorluklar ile Anayasa Mahkemesi'nin dikkat çektiği konuların hepsinin düzeltildiğini, hukuki altyapıda herhangi bir sorun kalmadığını anlattı.
Süre 31 Mayıs'ta doluyor
Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış yoluyla özelleştirilmesi için 25 Kasım'da açılan ihaleye teklif verme süresi 31 Mayıs'ta sona erecek. Türk Telekom ihalesinde ön yeterlilik alan 13 yatırımcıdan 4'ü bugüne kadar ihale sürecinden çekilmiş oldu.
Ön yeterlilik alan Belgacom SA de Droit Public daha önce ihaleden çekilmişti. MNG'nin şirketlerinden Mapa İnşaat ve Ticaret ile Malezyalı Multi Global Link Sdn. Bnd. ise Türk Telekom hakkında mali ve teknik bilginin verildiği bilgi odasına girmemişti.
Türk Telekom için ön yeterlilik alan diğer şirketler şöyle belirlenmişti:
"Telecom Italia International N.V, Emirates Telecommunications Corp., (Etisalat)/Cetel Çalık Enerji/Dubai Islamic Bank Ortak Girişim Grubu, Saudi Oger Ltd, Koç Holding/Sabancı Holding Ortak Girişim Grubu, OYAK, Doğan Şirketler Grubu, SK Telecom, Turkish Privatisation Investors ile Turkcell'in iştiraklerinden Turktell Bilişim Servisleri'nin liderliğindeki 14 üyeli ortak girişim grubu."
Bu arada kekeme bir vatandaşın Başbakanlığa mektup yazarak telefona indirim istemesini değerlendiren Yıldırım, "Akıllıca bir teklif, ama Türk Telekom gereğini yapar" dedi.