Telekom'da üç aşamalı plan

Türk Telekom yönetimi, özelleştirme için üç planlı yol haritası hazırladı: A planı, yüzde 55 hissenin blok satışı. B planı ise başarısızlık halinde bir yıl sonra halka arz. C planı mevcut yapıyla devam etmek.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türk Telekom yönetimi özelleştirme öncesinde üç planlı bir yol haritası hazırladı. A planında Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış şeklinde özelleştirmesi öngörülüyor. Ancak Türk Telekom'un blok satışının başarısız olması durumunda B planı olarak bir yıl sonrasında 'halka arz' yöntemiyle özelleştirme gündeme gelecek. Yönetim C planı olarak da şirketin hiç özelleştirilmeden yoluna devam etmesini gündeme aldı.
GSM'ye rakip olacak
Türk Telekom yönetimi blok satış öncesinde şirketin değerinin artırılması için katma değerli hizmetlere öncelik verdi. ADSL kullanımını artırmak için kamu kurumları ile anlaşmalar yapan şirket şimdi de GSM operatörlerine rakip olacak bir sistem üzerinde çalışıyor.
Buna göre, sabit telefonlarını çok kullanan abonelerin sadece evlerinde değil, dışarıda da sabit telefonlarını kullanmaları sağlanacak. Şirket çok konuşan abonelerine kablosuz ev telefonu hediye etmek için de çalışma yapıyor. Kablosuz ev telefonu hediyesinin maliyeti üzerinde çalışma yapılırken, yeni sistemle şehir içinde şehirlerarası görüşmelerin sabit telefonlarla yapılması sağlanacak. Ayrıca, şirket ev telefonlarından mesaj gönderilmesi için de çalışma yapıyor. Bu konudaki çalışmanın mart ayında tamamlanacağı öğrenildi.
Yeni tarife paketleri yolda
Türk Telekom geçen yıl 'sabit hatt, hesaplı hatt, konuşkan hatt, şirket hatt, yazlık hatt' tan oluşan beş paketlik yeni tarifelerini yürürlüğe koymuştu. Daha sonra şirket yönetimi tarife paketlerini artırmak için çalışma başlattı.
Yeni çalışmada tarife paketlerinin artırılması, konuşan abonelere bonus verilmesi gibi çeşitli promosyon kampanyalarının hizmete sokulması planlanıyor.
Yeniden değer tespiti
Öte yandan, Türk Telekom'a ilişkin değer tespit çalışmalarının yeniden yapılacağı öğrenildi. Daha önce hazırlanan ilk değer tespit çalışmasında şirkete 7-11 milyar dolar değer biçilmişti. Ancak 7-11 milyar dolarlık değer tespit çalışmasının ardından Rekabet Kurulu şirketin kablo TV internet gibi katma değerli hizmetlerinin ayrıştırılarak satılması önerisini getirmişti. Önerinin kabul edilmesinin ardından Kablo TV A.Ş daha önce Türk Telekom'dan ayrılan Türksat A.Ş'ye bağlanmıştı. Yetkililer, Kablo TV hizmetlerinin Türk Telekom'dan ayrılması nedeniyle yeniden bir değer tespit çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirttiler.
Şirketle ilgili 25 Kasım 2004'te ilan edilen ihale ile ilgilenen yatırımcılara ön yeterlilik başvuruları için 11 Ocak 2005'e kadar süre verilmişti. Süre pazartesi sona erdi. Bu yılın özelleştirme takviminde Türk Telekom için Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) başvururak, şartname alan yatırımcılar gizlilik anlaşması gereği açıklanmıyor.
Devler ilgileniyor
Ancak şirket ile doğrudan ya da dolaylı olarak İspanya Telefonica, Telecom Italia, Belçika telekomünikasyon şirketi Belgacom, Deutsche Telekom, KoçSabancı Holding, Oyak Grubu, Suudi Telekom, Öger Telekom, Doğan Grubu, Eser Telekom, Kuveyt Türk, Çalık Grubu, Çukurova Grubu'na ait Turktell şirketi, Dubai Islamic Bank, Malezyalı lider GSM operatörü Maxis Communications, eski Lübnan Başbakanı Rafik ElHariri'nin sahip olduğu bir şirket ilgileniyor.