Telekom'da uzlaşma tamam

Türk Telekom'un yüzde 55'inin özelleştirilmesi konusunda Danıştay'ın imtiyaz sözleşmesine eklettiği, altyapı ve mevcut taşınmazların 21 yıl sonra Oger Telecom tarafından devlete iade edileceğine ilişkin hükümle ilgili uzlaşma sağlandığı açıklandı.

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55'inin özelleştirilmesi konusunda Danıştay'ın imtiyaz sözleşmesine eklettiği, altyapı ve mevcut taşınmazların 21 yıl sonra Oger Telecom tarafından devlete iade edileceğine ilişkin hükümle ilgili uzlaşma sağlandığı açıklandı. Türk Telekom'un 21 yıllık lisans süresinin sonunda altyapı ve mevcut taşınmazlarının durumunun ne olacağı konusundaki belirsizlik giderildi. Özelleştirme ihalesine çıkılırken Türk Telekom'un 'mülkiyetinin satılacağı' şartnamede ilan edilmesine karşın, Danıştay, imtiyaz sözleşmesine, telekomünikasyon altyapısının ve mevcut taşınmazların, lisans süresinin bittiği 21 yıl sonra devlete iade edileceği hükmünü koydurdu.
Edinilen bilgiye göre, Türk Telekom'un yüzde 55'ini alan Oger Telecom Danıştay'ın eklettiği hükümleri kabul ederken, bu kez de, boş gayrimenkullerin lisans süresi içinde satılıp satılamayacağı tartışması yaşandı. Oger'in, Özelleştirme İdaresi ile imzalanacak devir sözleşmesine konulacak hükümle, satış yapmama taahhüdünde bulunmayı kabul ettiği öğrenildi. Devir sözleşmesinin gelecek hafta imzalanması bekleniyor.