Telekom'da yatırıma devam

Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, "İhale, satın alma ile ilgili devletin prosedürleri, sektörde işlerimizi çok aksatmakta, geciktirmekte" dedi.

İSTANBUL - Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, "İhale, satın alma ile ilgili devletin prosedürleri, sektörde işlerimizi çok aksatmakta, geciktirmekte" dedi.
4'üncü Türkiye, Hazar ve Orta Asya Telekom ve Bilgi Teknolojileri Konferansı'nda (Hazar Telekom 2005) konuşan Ekinalan, Türk Telekom'un bundan sonra rekabetini daha çok seste devam ettireceğini söyledi. Sesteki rekabetin uzak mesafelerde ve yeni teknolojileri kullanarak yapılacak görüşmelerde de olacağını anlatan Ekinalan, "Yani Türk Telekom hiçbir alanda rekabetten geri kalmayacaktır" diye konuştu. Ekinalan "Telekom geçen yıl 400 milyon dolar civarındaki yatırımını, bu yıl 800 milyon dolara çıkarmanın gayretinde. Geçen yıl başlayan yatırımlar bu yıl da hızla devam edecek" dedi.
'Ortaklarla birlikte büyüyeceğiz'
Ekinalan, Telekom'un yeni hizmet alanlarında kendisi büyüyerek değil, ortakları ile birlikte büyüyen yapıya dönüşmekte olduğunu anlattı. Burada özelleştirmenin gündeme geldiğini ifade eden Ekinalan, şunları kaydetti: "Katma değerli hizmetleri artık tek başımıza üretmemiz mümkün değil, bu hizmetleri üreten ortaklarla çalışma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu, özellikle devletin kontrolündeki şirketin karmaşık ticari yapıda tek başına işleri yönetememesi anlamına geliyor. Burada teknik zorluklarımız ortaya çıkıyor. İhale ile satın alma ile ilgili devletin prosedürleri, gerçekten telekom gibi bir sektörde işlerimizi çok aksatmakta, geciktirmekte. Personel politikaları, personel maaşları ile ilgili devletin genel politikası ve bu genel politikanın Türk Telekom'a da uygulanması gerçekten bizleri zor durumda bırakmakta."
Toplantıya katılan, TeliaSonera Uluslararası Taşıyıcı Satış Direktörü ve Başkan Yardımcısı Magnus Sjolund da, sektörün artan hizmetlerine karşın yavaş değiştiğini ve her şeyi nihai tüketicinin tayin ettiğini söyledi. Sjolund, şirketin, Turkcell hisseleriyle ilgili girişimi konusundaki sorulara ise yanıt vermedi.