Telenor'la barış yapan Alfa Turkcell'de atağa kalkıyor

Rus telekomünikasyon devi Alfa, Turkcell'de geçen yıl sattığı hisseleri birkaç ay içinde geri alacak. Alfa'nın hisse oranı satınalma sonrası yüzde 13.2'e çıkacak

İSTANBUL -Turkcell’in Rus ortağı Altimo , Norveçli telekom devi Telenor ile beş yıldır süren kavgasını bitererek güçbirliğine gitti. Altimo yeni dönemde Türkiye’de ortak olduğu Turkcell’deki hisselerini artırmayı ve yönetime ağırlığını koymayı planlıyor.
Altimo  ve Telenor, ortak oldukları ve yönetim konusundaki görüş ayrılıkları yüzünden sürekli kavga ettikleri Rus telekom operatörü Vimpelcom  ve Ukraynalı telekom operatörü Kyivstar’ı  Vimpelcom Ltd. adıyla yeniden kurulan şirkette birleştirme kararı aldı.
Bermuda merkezli Vimpelcom Ltd  ,New York Borsasında (NYSE) kayıtlı olacak.  Başta Rusya, Ukrayna ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na hizmet verecek olan Vimpelcom Ltd. aynı zamanda Gürcistan, Vietnam, Kamboçya ve Laos’a da servis sağlayacak. Avrupa, Asya ve Afrika’da gelişmekte olan ülkelere de hizmet vermeyi planlayan şirketin kurulmasıyla iki dünya devi arasında geçmişteki hukuki sorunlar da çözülmüş oldu. Vimpelcom Ltd .’yi kurarken taraflar, tüm davalardan vazgeçtiklerini açıkladı. 

Putin devreye girdi
Vimpelcom Ltd.’nin yönetim yapısı, ortaklar arasında çıkabilecek olası anlaşmazlıkları en aza indirecek şekilde düzenlendi.  Altimo ve Telenor’un kavgayı bitirerek Rusya ve Ukrayna’daki iki telekom şirketini birleştirme kararında Moskova’da geçen hafta düzenlenen yabancı sermaye toplantısı sırasında Başbakan Vladimir Putin’in devreye girmesi etkili oldu. İki şirket arasındaki kavganın ve Telenor aleyhine Rusya mahkemelerinde verilen kararların ülkedeki yabancı sermaye yatırımları üzerinde olumsuz etkisi olmasından endişe eden Putin iki tarafın en üst yöneticilerinden sorunlarnına çözüm bulmalarını istedi.
Putin’in devreye girmesinden kısa bir süre sonra da taraflar anlaştıklarını ve birbirleri aleyhine açtıkları tüm davalardan da feragat edeceklerini duyurdular.

Turkcell’i de etkileyecek
Altimo- Telenor barışının Turkcell’deki hisse dağılımı üzerinde de etkisi olacak. Geçtiğimiz yıl  Kyivstar’da Telenor ile düştüğü anlaşmazlık sonucu New York’ta açılan davayı kaybeden Altimo ya Turkcell’deki hissesini satarak yüzde 5’in altına inmesi ya da Ukrayna’daki şirketteki yüzde 43.5’lik hissenini elinden çıkarması gerekiyordu. Ancak Altimo Turkcell’deki hissesini azaltmayı tercih etti. Bunun için de Turkcell İletişim’deki hisselerini azaltmak için kendine ait şirket hisselerini elinde bulunduran Alfa Telecom’daki hisselerinin yüzde 62’sini Kazakistan’ın önde gelen yatırım şirketlerinden Visor Group ile Rusya’nın önemli girişimcilerinden Alexander Mamut’a 90 milyon dolar gibi sudan ucuz fiyatla sattı. Böylelikle Altimo’nun Turkcell’deki hissesi yüzde 13.2’den yüzde 4.99’a düştü. Ancak taraflar arasında imzalanan satış anlaşmasında Altimo’nun sattığı hisseleri geri alma hakkı da bulunuyordu.

Yüzde 13 hisse gelebilir
Bu arada Rus şirketi, Virjin Adaları’nda 1.7 milyar dolarlık alacağına karşılık Çukurova Holding aleyhine açtığı davanın da sonucunu bekliyor. Altimo davayı kazanırsa alacağına karşılık teminat olarak gösterilen  yüzde 13.5’luk Turkcell hissesinin sahibi olacak.  Davanın ilk aşamasını kazandıklarını belirten Altimo yetkililyeri mevcut durumu, ‘Mahkeme bizim haklı olduğumuza karar verdi. Hisse senetlerinin mülkiyet devriyle ilgili kararını bekliyoruz. Bu ayamada da kazanırsak Turkcell’deki hisse oranımız yaklaşık yüzde 27’ye ulaşacak ve bizim de yönetimdeki ağırlığımız daha da  artacak’ diye özetledi. (Radikal)