Telia-Sonera çağrı muafiyetinde ısrarlı

Turkcell'in çoğunluk hisselerini satın almak için Çukurova Grubu ile anlaşma imzalayan Telia-Sonera'nın Üst Yöneticisi (CEO) Anders Igel, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çağrıda bulunma yükümlülüğünden kendilerini muaf tutmasını istediklerini tekrarladı.

ANKARA/STOCKHOLM/LONDRA - Turkcell'in çoğunluk hisselerini satın almak için Çukurova Grubu ile anlaşma imzalayan Telia-Sonera'nın Üst Yöneticisi (CEO) Anders Igel, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çağrıda bulunma yükümlülüğünden kendilerini muaf tutmasını istediklerini tekrarladı. Stockholm'den düzenlediği telekonferansta, katılımcıların sorularını yanıtlayan Anders Igel, 'küçük ortaklara çağrıda bulunma yükümlülüğünden muaf tutulmaları konusunda ısrarlı olup olmadıkları' sorusu üzerine, bu konuda ısrarlı olduklarını belirtti.
Anders Igel, 'çağrı muafiyetinin çıkmaması durumunda tutumlarının ne olacağına' ilişkin soruya karşılık, böyle bir durumun alma işlemini olumsuz etkileyeceğini, ancak konunun olumlu sonuçlanacağına dair umutlarını koruduklarını vurguladı. Igel, Çukurova Grubu ile imzaladıkları anlaşmanın yürürlüğe girmesi için belirli onayların alınması gerektiğini hatırlatırken, bunların başında da SPK'nın onayının geldiğini kaydetti.
'Ortaklığı sürdürmek istiyoruz'
Igel, başvurunun ardından, SPK'nın kendilerini çağrıda bulunma yükümlülüğünden muaf tutmasının en önemli koşul olduğunu belirtirken, daha fazla hisse almak istemediklerini, Turkcell'in piyasadaki tanınmışlığı ve etkisini de bilerek, Turkcell ile yerel bir şirket olarak ortaklıklarını sürdürmek istediklerini bildirdi.
Anders Igel, ''SPK'dan gerekli onayı almamızın ardından, hisselerin satın alınması işlemini tamamlamak istiyoruz. Turkcell'deki payımızı arttırma konusunda ciddi olmasaydık, bugün bu pozisyonda olmazdık. Biz Turkcell ile yolumuza devam etmek istiyoruz. Amacımız, bu anlaşmayı muhtemelen bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlamak'' diye konuştu.
Igel, Turkcell'de yeni yönetim konusunda da, bağımsız bir yeni yönetim kurulu oluşturulacağını kaydetti. Turkcell hisselerini satın aldıktan sonra da güçlü bilanço pozisyonlarını korumaya devam edeceklerinin altını çizen Igel, "Bu işlemden hem Telia-Sonera hem de Turkcell kârlı çıktı. Turkcell ile bölgede çok güçlü bir pozisyona geleceğiz" dedi.
Çağrı muafiyeti nedir?
Igel'in sözünü ettiği çağrı muafiyeti Sermaye Piyasası Kanunu'nda küçük ortakları korumak için konulmuş hüküm. Buna göre bir şirkette hakim ortak konumuna geçenler, diğer ortaklara da satın aldıkları hisseler için ödedikleri fiyatı teklif etmek zorunda. Ancak bu çağrıdan muaf tutulmaları SPK'nın bu konudaki kararıyla mümkün olabiliyor. Turkcell'de çağrı muafiyeti tanınmaması durumunda Telia-Sonera, diğer ortakları da hisselerini satmaya davet edecek ve bu durumda fatura bir miktar daha kabaracak.