TeliaSonera 11.6 milyar dolarlık dev

Turkcell'in hâkim ortağı konumuna geçecek olan TeliaSonera, 2002'nin Aralık ayında, Finli telekom hizmetleri sağlayıcısı Sonera ve İsveçli telekom operatörü Telia'nın birleşmelerinin ardından kuruldu.

İSTANBUL- Turkcell'in hâkim ortağı konumuna geçecek olan TeliaSonera, 2002'nin Aralık ayında, Finli telekom hizmetleri sağlayıcısı Sonera ve İsveçli telekom operatörü Telia'nın birleşmelerinin ardından kuruldu. Sonera, ağırlıklı olarak mobil iletişim sektöründe faaliyet gösteriyor. TeliaSonera'nın Aralık 2004 itibarıyla 15.4 milyon cep telefonu kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 51.4 milyon cep telefonu kullanıcısı), 8.3 milyon sabit hat telefon kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 8.9 milyon sabit hat kullanıcısı) ve 2 milyon internet kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 2.1 milyon internet kullanıcısı) var.
TeliaSonera'nın Rusya, Türkiye ve Avrasya'daki mobil telekomünikasyon piyasalarında büyük yatırımları bulunuyor. Stockholm ve Helsinki borsalarına kote TeliaSonera'nın 2004 yılı net satışı 81.9 milyar İsveç Kronu, toplam çalışan sayısı ise 29 bin 82.