'TeliaSonera 85 milyon dolar yüzünden Turkcell'i kaçırdı'

Turkcell'in küçük ortağı MV Holding'in Başkanı Murat Vargı, Çukurova ve Turkcell'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Alfa'yı seçmesinin 'hata' olduğunu...

İSTANBUL - Turkcell'in küçük ortağı MV Holding'in Başkanı Murat Vargı, Çukurova ve Turkcell'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Alfa'yı seçmesinin 'hata' olduğunu, bunun "kendine ve şirkete zarar verdiğini" söyledi.
TeliaSonera'nın büyük borç yükü altındaki Çukurova Grubu'na vadesi gelen borçlarını ödeyebilmesi için gereken 85 milyon doları vermediğini ve bu yüzden Turkcell'i elinden kaçırdığını söyleyen Vargı "Karamehmet TeliaSonera'dan Alfa'ya geçmekle yanlış davrandı. Fakat o sıralarda başka seçeneği yoktu. Yaklaşan 85 milyon dolarlık TMSF ödemesi vardı ve parası yoktu. TeliaSonera'dan Turkcell hissesi karşılığında bu parayı istedi. Onlar kendi katı iş anlayışları yüzünden bunu vermedi. Demek ki Türkiye'de nasıl iş yapılır hâlâ anlayamamışlar. Anlaşma tutarının 10'da biri olan 300 milyon doları ödeseydi, başına bu gelmezdi. Bunun üzerine Karamehmet Alfa'ya yöneldi. Çünkü Alfa hemen kaynağı temin etti. Bugüne kadar buradan 785 milyon dolar kaynak kullanıp TMSF borçlarını ödedi."
Ancak Vargı, tahkim davalarının TeliaSonera lehine sonuçlanması durumunda Çukurova'nın Alfa'ya bu parayı nasıl ödeyeceğinin belirsizlik yarattını söyledi.
Turkcell'in değeri düştü
Vargı, Çukurova, Rus Alfa ve İskandinav TeliaSonera arasında yaşanan ve tahkime konu olan çekişmenin Turkcell'in piyasa değerini yüzde 20 düşürdüğünü söyledi.
Borç yükü altındaki hâkim ortak Çukurova, Rus Alfa ile Turkcell'in yüzde 13.22 hissesi karşılığında anlaştığı 3.3 milyar dolarlık finansman paketi nedeniyle Turkcell'in yüzde 27.2'sinin 3.1 milyar dolara ikinci büyük ortak TeliaSonera'ya satışından vazgeçmişti. TeliaSonera ise, Çukurova'nın ana sözleşmeye göre önce kendisiyle hisse devrini konuşması gerektiği savıyla hem Türkiye'de hem de Cenevre ve Viyana'da uluslararası tahkim davaları açmıştı. Vargı, "Biz bu ihtilaftan rahatsızlık duyuyoruz. Bu belirsizlik Turkcell'in hisse değerini olması gerekenin yüzde 20 altında tutuyor. Şu an 10 milyar dolar olan piyasa değeri 12 milyar dolar olabilirdi" dedi. Şirketin borsada fiyatına göre piyasa değeri yaklaşık 9.4 milyar dolar.
'Hissemizi satmayız'
Bu arada Cenevre'deki Tahkim Heyeti, süreç bitene kadar Çukurova'dan Turkcell hisseleriyle işlem yapmamasını talep etti. Duruşma 9-10 Kasım'da yapılacak.
'MV Holding Turkcell'deki yüzde 6.07 hissesini artıracak mı' sorusuna Vargı, "Bu belirsizlik olduğu sürece hisse konusunda bir şey yapamayız, ancak hissemizi satmayacağımız kesin. Daha artırmak isteriz, fakat satıcı yok" dedi.
TeliaSonera'nın Çukurova'ya 3.1 milyar dolarlık teklif yaptığı zaman MV Holding'e de gelip hisse satıp satmayacağını sorduğunu söyleyen Vargı, "Ancak biz satmak istemediğimizi söyledik. Oysa Alfa grubu böyle bir yaklaşım içinde olmadı ve bizimle hiç görüşmedi" açıklamasında bulundu. Vargı, 1994 yılında Turkcell'in kurulmasında rol oynayan ve bu şirketi kurma fikrini Çukurova Holding Başkanı Mehmet Emin Karamehmet'e veren kişi olarak tanınıyor.
Rusya'nın üçüncü büyük GSM şirketi Megafon nedeniyle Rusya'da TeliaSonera ile ihtilaf yaşayan Alfa'nın Turkcell ile ilgili niyetinin ne olduğunun bilinmediğini söyleyen Murat Vargı, "Rusların niyetini anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu hisseyi alınca ne yapacaklar, başka bir şirketle birleştirme mi yapacak, Rusya'daki ihtilafı buraya mı taşıyacaklar, yoksa Turkcell'i yükseklere taşıyabilecekler mi, belli değil" dedi.
Vargı: TeliaSonera aktif olsun istiyoruz
Turkcell'deki belirsizliğin 'bir an önce' çözülmesi gerektiğini söyleyen Murat Vargı "Aslında biz TeliaSonera'nın aktif olmasını isteriz. Çünkü onlar kurucu ortak, kurumsal yönetim ilkeleriyle çalışıyorlar ve hem Çukurova hem de diğer ortaklarla yıllardır başarılı şekilde çalıştılar. Ayrıca Alfa gelirse bu kez her ortak azınlık ortak olacak. Ancak konu öyle bir noktaya geldi ki artık 'Ruslar mı gelecek TeliaSonera mı gelecek, kim gelecekse gelsin ve biz de bir an önce önümüzü görelim' diyoruz. Sahiplik sorununun bir an önce çözülmesi ve yönetim kurulunun hissedarları tam olarak temsil eder hale gelmesi gerek" dedi.
K.V.K. 2006 yılında halka arza hazırlanıyor
Türkiye'nin önde gelen cep telefonu pazarlama şirketi olan ve yaklaşık 900 milyon dolar cirolu K.V.K.'nın da yönetim kurulu başkanı olan Murat Vargı, telekom piyasası dışında turizm alanında otel yatırımları yapacaklarını söyledi ve "K.V.K.'yı 2006 yılı içinde halka arz etmeyi planlıyoruz, bunun çalışmasını yapıyoruz" dedi.
Bu hafta yapılan Büyük Efes Oteli satış ihalesine Tahincioğlu grubu ile yüzde 50-50 ortaklıkla katılan MV Holding, otele 121.5 milyon dolarlık bedelle en yüksek teklifi verdi. Vargı otel için 40 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını da söyledi.
Tahincioğlu grubu ile bu işlem için bir şirket kuracaklarını ve özelleştirme satış tutarının yüzde 40'ının özkaynaklardan, kalanının ise kredi ile temin edileceğini belirten Murat Vargı, Efes Oteli'nin işletmesini 15 yıl için Swissotel'in yapacağını ve bu yatırımın geri ödeme süresinin 9 yıl olacağını söyledi. Swissotel'in 5 yıllık daha işletme opsiyonu bulunuyor.
MV-Tahincioğlu ortaklığı dün teklifleri toplanan Büyük Ankara Oteli için de ihaleye katıldı. Buradaki teklifin Efes'ten düşük olmasının beklendiğini belirten Vargı, Ankara Oteli'ni ise Millenium & Copthorne grubunun işleteceğini söyledi. MV Holding iştiraki olan Penta Tekstil bu yıl başında Bursa'daki fabrikasını kapatınca MV Holding tekstil sektöründen çekilmişti.