TeliaSonera Ankara'da lobi yapıyor

TeliaSonera, Turkcell'in yüzde 27 hissesini satın alma girişiminde hisse devrinin gerçekleşmemesi nedeniyle ortaya çıkan hukuki uzlaşmazlık konusunda hükümet nezdinde lobi çalışmaları yaptığını açıkladı.

PARİS - TeliaSonera, Turkcell'in yüzde 27 hissesini satın alma girişiminde hisse devrinin gerçekleşmemesi nedeniyle ortaya çıkan hukuki uzlaşmazlık konusunda hükümet nezdinde lobi çalışmaları yaptığını açıkladı.
Reuters Telekom, Medya ve Teknoloji Zirvesi'ne katılan TeliaSonera CEO'su Anders Igel dün Reuters'a yaptığı değerlendirmede, Türk hükümetinin de Turkcell hisseleri için yaptıkları teklifi desteklediğine inandığını söyledi.
Igel, "Mart ayındaki anlaşmayı imzalamadan bir gün önce, Çukurova'yla birlikte hükümete gittik ve anlaşmayı birlikte sunduk... Bunu desteklediklerine dair çok iyi bir izlenim edindim" dedi ve hükümet yetkilileri ile kısa bir süre içinde yeniden bir araya gelmeyi 've görüşlerini dinlemeyi' planladığını da sözlerine ekledi.
Anders Igel, "İmza için haftalardır her şey hazır durumda bulunuyor. Ve son güne geldiğimizde, imzalamayı kabul etmediler. Bu, 'Bu anlaşmayı yapmak istemiyoruz' demekle aynı şey" diye konuştu.
TeliaSonera, çok büyük bir borç yükü altında bulunan Çukurova Grubu'nun anlaşmayı imzalamama gerekçesi olarak herhangi bir somut neden ortaya koymadığını ifade etti. Çukurova Grubu, 23 Mayıs 2005'te İMKB'ye gönderdiği yazılı açıklamada anlaşmayı imzalamama gerekçesi olarak, "Gerek kamuoyunda ve gerekse şirket genel kurulunda, Turkcell gibi yüksek prestije sahip bir şirketin yine bir Türk şirketinin kontrolünde kalması yönünde dile getirilen talepler ve bir kontrol değişikliği halinde çağrı muafiyeti talep edilecek olmasına karşı kamuoyunda oluşan tepkileri" göstermişti.
Çukurova Grubu'nun kamuoyunun Turkcell'i Türk bir şirketin kontrolünde tutma talebi olduğu gerekçesini kabul etmeyen Anders Igel, "Bu çok zayıf bir argüman. Çünkü o zaman neden ilk anda (bir anlaşmayı kabul) edersiniz ki? Turkcell'in Türkiye'deki önemine saygı duyuyoruz. Türkiye'de halka açık olan en büyük şirketlerden birisi ve toplumda da büyük bir rol oynuyor... Bu nedenle de, Turkcell'in borsada işlem görmesini
devam ettirmek ve tam kontrolü almaktansa yerel bir ortak tutmak istiyoruz" dedi. Turkcell'i alma konusundaki şanslarına ilişkin bir oran telaffuz etmeyen ve planlanan hukuki adımların ayrıntılarını vermeyen Igel, Çukurova'nın sonradan fikrini değiştirmesi halinde anlaşmayı kabul edip etmeyecekleri sorusuna ise, "İşlemi bitirmeye hâlâ açığız" yanıtını verdi.