TeliaSonera atakta

TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Çukurova Holding'in Turkcell şirket sözleşmesine aykırı davranmaya devam ettiğini, Alfa Telekom temsilcilerinin Turkcell yönetimine atanması açıklamasının da bunun kanıtı olduğunu belirterek...

İSTANBUL - TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Çukurova Holding'in Turkcell şirket sözleşmesine aykırı davranmaya devam ettiğini, Alfa Telekom temsilcilerinin Turkcell yönetimine atanması açıklamasının da bunun kanıtı olduğunu belirterek, TeliaSonera'nın Uluslararası Ticaret Odası'nın Viyana'da bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne ve Türk Telekomünikasyon Kurulu'na başvurduğunu açıkladı.
Dünyanın farklı bölgelerinden gazetecilerin katıldığı bir telekonferansta konuşan Anders Igel, "Çukurova, Turkcell'deki ana anlaşmamıza aykırı davranmaya devam ediyor, uluslararası ve ulusal kurumlar nezdinde şirket ortaklarının haklarını korumak amacıyla girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz" dedi.
Turkcell'in ortağı Çukurova Holding'in Alfa Telekom'a hileli hisse devri yapmaya hazırlandığını ve bu nedenle de Turkcell yönetimine Alfa Telekom temsilcilerinin gireceğinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen açıklamada duyurulduğunu belirten Igel, "Bu açıklamaya ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Telekomünikasyon Kurulu'na yazı yazdık, kurumlardan yanıt bekliyoruz" diye konuştu.
Igel, TeliaSonera'nın hangi amaçla Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne gittiği sorusuna, "Biz Uluslararası bir şirketiz. Uluslararası şirketlerin hisse devir anlaşmazlıkları Viyana'daki Tahkim'de görülüyor. Bu nedenle Viyana'da tahkime gittik" cevabını verdi.
'İlkelere uygun yönetilmeli'
TeliaSonera'nın daha önce Cenevre'de tahkime gittiği hatırlatıldığında, Igel Cenevre'deki tahkimin konusunun, Çukurova'nın ortaklık anlaşmasına aykırı olarak yaptığı hisse satışı olduğunu, Viyana'daki tahkimin konusunun ise bu satışın sonucunda ortaya çıkacak ve ortaklık yapısını bozacak gelişme olduğunu söyledi. Igel, Turkcell'in Uluslararası Kurumsal Yönetişim İlkeleri'ne ve ana sözleşmesine uygun yönetilmesini istedi. Igel, Turkcell'in bu tip spekülasyonlardan nasıl etkilendiği sorusunu ise, "Kısa zamanda olumsuz etkilenmemesini umarım, ancak uzun dönemde olumsuz etkilenebilir" diye yanıtladı.