TeliaSonera, Turkcell'de payını artırma peşinde

TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Türkiye'ye olan ilgi ve bağlılıklarının devam ettiğini açıkladı.
Igel, Turkcell'in gelişim sürecine dahil olduklarını belirterek, Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

İSTANBUL - TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Türkiye'ye olan ilgi ve bağlılıklarının devam ettiğini açıkladı.
Igel, Turkcell'in gelişim sürecine dahil olduklarını belirterek, Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin o dönemlerde yatırım açısından çok tercih edilen bölge olmadığını dile getiren Igel, "O zaman biz ülkenin potansiyeline inandık. Türkiye'ye olan ilgi ve bağlılığımız devam ediyor" diye konuştu.
Türkiye'nin en önemli mobil telefon şirketine önemli katkılar sağladıklarını anlatan Igel, bu yönde çalışmalarının bundan sonra da süreceğini aktardı. Türkiye'nin son dönemde önemli adımlar attığına işaret eden Igel, makroekonomik sorunlarının çözüldüğünü ve Türkiye'nin Avrupalı yatırımcılar tarafından fark edildiğini anlattı.
Yönetime şerh koydurdu
Igel, Turkcell'de genel kurulda seçilen yönetim kurulu üyelerine şerh kararı koydurduklarını ve bu konuda hukuki prosedürün başladığını kaydetti. İsveç İşadamları Konseyi'nin toplantısında CNBC-e'ye konuşan Igel, tüm bu olumsuzluklara karşın Türk pazarından çıkmayı düşünmediklerini ve fırsatlar dahilinde Turkcell'deki paylarını artırmayı planladıklarını söyledi.
Yönetim kurulunda iki bağımsız üye konusunda ısrarcı olduklarını belirten Igel, Muzaffer Akpınar'ın yönetiminden çok memnun olduklarını kaydetti. Vodafone'un Türk pazarına girmesini de değerlendiren Igel, "Çok güçlü oyuncu, iyi bir rekabet ortamı yaratacak" dedi.
İsveç Başbakan Yardımcısı Bo Ringholm ise, özellikle sivil toplum kuruluşları, belediyelerle ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı.