'Telsim alıcıları çok istekli'

Telsim taliplilerinin şirketle ilgili reaksiyonlarının çok olumlu olduğunu söyleyen Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç, "Sırasıyla alıcı konumdaki şirketlerle görüşüyoruz.

İSTANBUL - Telsim taliplilerinin şirketle ilgili reaksiyonlarının çok olumlu olduğunu söyleyen Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç, "Sırasıyla alıcı konumdaki şirketlerle görüşüyoruz. Şirketlerin çok istekli ve arzulu olduklarını görüyoruz" dedi.
Tunç, düzenlediği toplantıda, Telsim'in satış değerini maksimize edecek yönde çalıştıklarını ve değerin yüksek fiyattan oluşmasını dilediklerini vurgulayarak satış sürecini ise 'bıçak sırtı'nda diye yorumladı.
Ön yeterlilik için başvuran 15 yerli ve yabancı kuruluşun bilgi odasında satışın nasıl gerçekleştirileceği, hukuki durumu ve şirket performansına yönelik sorular yönelttiğini belirten Tunç, ihalenin ertelenmesinin de söz konusu olmadığını söyleyerek şöyle konuştu; "Telsim, önünün en açık dönemini yaşıyor. Hiçbir şey satış olacak diye ertelenmiyor. Operasyonlarımızı devam ettiriyoruz. Yatırım planlarımızı, yeni sahibine teslim edinceye kadar devam ettiriyoruz."
Ferruh Tunç, 'Satış gerçekleşmezse B planınız var mı' sorusuna ise "Z'ye kadar planımız var. İhalenin iptal olması durumunda da yeniden satarız" şeklinde yanıtladı.
'Devlete 1 katrilyon ödedi'
Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın ise Telsim'in 1993-2004 Şubat döneminde 5 milyon abone sayısına ulaşırken, bu rakamın şu anda 10 milyona yaklaştığını ve 1.5 yılda gelirin de ikiye katladığını söyledi.
Taşaltın, Telsim'in bugüne kadar devlete 1 katrilyon liranın üzerinde para ödediğini ve bunun 250 trilyon lirasının 2003 ile öncesine ait borçlardan oluştuğunu hatırlattı. Telsim'de 6 ay kontör yüklenmemesi halinde aboneliğin iptal edildiğini ve bunun abone sayısından düşüldüğünü aktaran Taşaltın, "Eğer bunları düşmemiş olsaydık bugün abone sayımız 13-14 milyon olurdu. Ancak bugün 9.4 milyon aktif abonemiz var. Diğer operatörler de abone iptal süresi daha uzun olduğu için abonelik iptallerini hemen yansıtmıyorlar" diye konuştu.
Telsim'in mali işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Yavuz da geçen yıl 700 milyon dolar civarında olan cironun, bu yıl sonunda 1 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerini açıkladı. (Radikal)
Tunç: Motorola alacağını sattı
Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç, Motorola ile yapılan anlaşmayla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Motorola sahneden çekildi onun yerine (TMSF'nin tahsilat bankası olan) Bayındırbank geçti. Anlaşmaya göre Motorola, Telsim'den alacaklı vasfını kaybetti, alacağını Bayındırbank'a sattı. Şu hariç; eğer satış 2.5 milyar doların üzerinde olursa bunu aşan tutarın yüzde 20'sini Bayındırbank Motorola'ya verecek. Motorola'ya borç Bayındırbank tarafından ödendi, ancak bu borç Telsim açısından varlığını sürdürüyor. Telsim'in Motorola'ya olan ana para borcu faiz hariç 1.8 milyar dolar. Bu, faizle 2-2.5 milyar dolar olur herhalde. Bayındırbank, Telsim satışından 1.8 veya 2.5 milyar dolar almayacak. 500 milyon doların üstünde makul bir rakam alacak. Ancak bu demek değildir ki 500 milyon dolar ile 1.8 milyar dolar arasındaki fark silindi. Alacak, Bayındırbank'ın Uzan Grubu'ndan alacağı olarak devam ediyor."
Tunç, Motorola'nın 500 milyon dolara neden razı olduğu konusunda ise 'Bu kadar paramız var dedik' ifadesini kullandı. Tunç, Telsim'den TMSF'nin yanı sıra SSK ve vergi dairelerinin alacaklı olduğuna, satışın da bu kamu alacakları dahil alacaklıların parasının tahsili için gerçekleştirildiğine dikkat çekti.