Telsim arsası kıymete bindi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Bayındırbank geçtiğimiz günlerde yaptığı ihalede 41.6 trilyon lirayla en yüksek teklifi veren Finansbank ve...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Bayındırbank geçtiğimiz günlerde yaptığı ihalede 41.6 trilyon lirayla en yüksek teklifi veren Finansbank ve Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin'e devretmeye hazırlandığı Telsim arsası için daha yüksek fiyat veren çıkınca bugün bir ihale daha düzenlemeye karar verdi.
Edinilen bilgiye göre Özyeğin'in en yüksek fiyatı verdiği ihaleye de katılan Torunlar Grubu'na ait Toray İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arsayı satın almak için Bayındırbank'ta 45 trilyon 925 milyar lirayı bloke ettirdi. Bunun üzerine ihale şartnamesinin ilgili maddesi uyarınca bugün bir açık artırma daha düzenleniyor. Uzan Grubun'dan TMSF'ye, TMSF'den de Bayındırbank'a geçen arsanın yeni sahibi bugün belli olacak.
Arsanın oldukça ilginç bir öyküsü var. TMSF Uzan Grubu'nun el konulan şirketlerinden Telsim kanalıyla TMSF'ye geçen arsayı geçen yıl 17 trilyon muhammen bedelle satışa çıkarmıştı. İhaleye TMSF bünyesindeki Bayındırbank da katılmış, son aşamada Arkas Holding ile yarışarak arsanın da sahibi olmuştu. Bayındırbank yetkilileri o günlerde 'TMSF'nin merkezi olan bina şu anda Bayındırbank'ın. Satılan arsa da binanın hemen yanında. Arsayı alıp, ilerde binayı satarken değerlendireceğiz' açıklaması yaparken, olayın aslında bir yanlışlık sonucu gerçekleştiği ortaya çıkmıştı. Arkas Holding arsaya 22.5 trilyon lira vermişken, Bayındırbank'ın fiyatı biraz daha yükseltmek için 23 trilyon lira teklif verdiği, ancak bu noktadan sonra başka artıran olmadığı için arsayı satın almak zorunda kaldığı öğrenilmişti. Bugün arsa 45 trilyon 925 milyar liraya satılsa bile Bayındırbank bir yıl içinde 21 trilyon 925 milyar lira kâr etmiş olacak.
Torunlar Grubu'na ait
Arsanın hemen yanında TMSF binası, arkasında Zincirlikuyu Mezarlığı, yakın çevresinde ise Tatlıcı Towers, Şişli Belediyesi, Denizbank Genel Müdürlük Binası, Maya Plaza ile biraz ilerisinde Metrocity yer alıyor. Arsanın üzerine konumlu 7 adet sac kaplı depo, bir sac kaplı stüdyo binası, bir adet prefabrik bina ve bir adet baz istasyonu bulunuyor. Telsim arsası için Hüsnü Özyeğin'den daha fazla para ödemeyi göze alan Toray İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş,. Torunlar Şirketler Grubu'na ait bir şirket.
Torunlar Şirketler Grubu inşaat, gıda, kâğıt ve pazarlama alanında faaliyet gösteriyor. Grubun Bursa'da Zafer Plaza Alışveriş Merkezi ile Kütahya Şeker Fabrikası'nda da ortaklığı bulunuyor.