Telsim için izin çıktı, para TMSF'ye yattı

Telekomünikasyon Kurumu dün yaptığı yazılı açıklamada Telsim'i satın alan İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone ile imtiyaz sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu dün yaptığı yazılı açıklamada Telsim'i satın alan İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone ile imtiyaz sözleşmesi imzalandığını duyurdu.
Sözleşmenin imzalandığı saatlerde ise Telsim'in 4 milyar 550 milyon dolarlık satış bedeli, Vodafone tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Ziraat Bankası New York şubesindeki hesabına yatırıldı. Böylelikle Telsim'in yönetiminin Vodafone'a fiilen devri için tüm şartlar yerine getirilmiş oldu. Buna göre Vodafone yetkilileri bugün Telsim'in yönetimini devralabilecek. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk bugünkü basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapacak.
3.2 milyar dolar kalacak
Edinilen bilgiye satış bedelinin 910 milyon doları Telsim'in borçları nedeniyle Motorola'ya, 341.2 milyon doları ise Nokia'ya ödenecek.
Kalan paradan da Telsim'in aralarında TMSF'nin de bulunduğu çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçları tasfiye edilecek. Bu işlemden sonra elde 3- 3.2 milyar dolar kalması bekleniyor. Bu para da Uzan Grubu'na ait şirketlerden İmar Bankası'nın vergi borcu nedeniyle Maliye Bakanlığı'na aktarılacak. Kamunun alacağının ödenmesi ve Maliye'ye para aktarılması yaklaşık iki ay alacak. Bu da bankacılık çevrelerinde dolaşan ve Telsim parasıyla dövize müdahale edileceği söylentisinin 'söylenti' olarak kalacağını gösterdi.