Telsim ihalesi için 7 teklif

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 13 Aralık'ta yapılacak Telsim ihalesinde ön yeterlilik alan şirketlerden 7'si teklif verdi. Teklif veren şirketlerin tümünü yabancılar oluşturuyor.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 13 Aralık'ta yapılacak Telsim ihalesinde ön yeterlilik alan şirketlerden 7'si teklif verdi. Teklif veren şirketlerin tümünü yabancılar oluşturuyor. TMSF'den yapılan açıklamaya göre, 2.8 milyar dolar muhammen bedelli Telsim için düzenlenen ve teklif verme süresi dün sona eren ihale için, İngiltere'den Vodafone (Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.), Mısır'dan Orascom (Orascom Akdeniz İletişim Hizmetleri A.Ş.), Rusya'dan Sistema (Sistema Telekomünikasyon A.Ş.), Kuveyt'ten Mobile Telecominaciaton Corporation ( MTC Telekomünikasyon ve İletişim Hiz. Tic. A.Ş.), Dubai'den Türk Telekom ihalesine Çalık Holding ile giren ancak kazanamayan Etisalat (Etisalat Telekomünikasyon A.Ş.), Almanya'dan Otto GMBH& CO (Endeks Telekom İletişim A.Ş.) ve Dubai'den Emaar (Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon A.Ş.) mali ve idari zarflarını teslim etti. Ancak bu şirketlerden Endeks Telekom İletişim A.Ş. tekliflini bilgi odasına girmeye gerek görmeden verdi. İhaleye hiçbir Türk firması tarafından teklif sunulmadı.
Kimler teklif vermedi?
Satelko İletişim ile ihaleye girmeyi planlayan Sabancı Holding, ortaklık için görüştüğü France Telecom'un iştiraki Orange'nin ihaleye katılmama kararına paralel olarak Telsim ihalesine teklif vermeme kararı aldığını açıklamıştı. Koç Holding'e bağlı Koç Bilgi Grubu İletişim ve Teknoloji Hiz. A.Ş. ile Doğan Holding'e bağlı D Telekomünikasyon Yatırımları A.Ş. de Telsim ihalesine teklifte bulunmadı. Bilgi odasına girmeyen Norveçli Telenor Mobil ise kısa süre önce büyük bir yatırım yaptığı için teklif vermedi. Amerikalı Baker Communications Fund (Turcal İletişim Hizmetleri A.Ş.) ve Kuveytli National Mobile Telecommunications Corporation da teklif vermeyen diğer şirketler oldu.
Swissotel'deki ihale açık artırma şeklinde olacak. Pey aralıkları 20 milyon Amerikan Doları ve katları olmak üzere en çok 100 milyon Amerikan Doları olacak. Teklifler peşin bedel üzerinden verilecek. Vodafone, Etisalat ve Orascom'un ilk sıralarda yer alması kesin beklenirken bunları Sistema ve MTC'nin izleyeceği öne sürülüyor.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk teklif sayısının memnuniyet verici olduğunu belirterek 'Kamu zararının tazmini konusunda önemli bir adım daha atacağız. İhaleye dünyanın önde gelen GSM şirketleri katılıyor. İyi bir fiyata ulaşacağımıza eminim' dedi.
Devler mücadele edecek
Vodafone (İngiltere): Dünyanın en büyük mobil telefon operatörü. ABD, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren şirketin 57 bin çalışanı ve 155 milyon abonesi var. 1984'te kurulan şirketin piyasa değeri 168 milyar dolar.
Sistema (Rusya): 1993'te kurulan Sistema, elektronik iş çözümleri yanı sıra telekom, sigortacılık, bankacılık, emlak, perakende ve medyada faaliyet gösteriyor. 2003 cirosu 3.8 milyar dolar.
Emaar (Dubai): 1997 yılında kurulan şirket Dubai'nin en büyük gayrimenkul şirketi. 2003'te 1.1 milyar dolar ciro yapan şirketin Suudi Arabistan, Libya, Fas, Hindistan ve Türkiye'de ticari faaliyeti var.
MTC (Kuveyt): Kuveyt'in en büyük mobil telefon şirketi. Kuveyt'in yanı sıra Bahreyn, Ürdün, Irak ve Ürdün'de de mobil telefon hizmeti veriyor.
Etisalat (Dubai): Türk Telekom ihalesini kaybeden Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirket mobil telefon ve internet servisi sunuyor. Ortadoğu bölgesinde yaklaşık 3 milyon abonesi bulunan şirketin 2003 yılı cirosu 2.2 milyar dolardı.
Orascom (Mısır): Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya'nın gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Cezayir, Pakistan, Mısır, Tunus, Irak, Bangladeş ve Zimbabwe'de toplam 17.5 milyon mobil telefon abonesi var. Son olarak Irak'ta aralarında Turkcell'in bulunduğu rakiplerini tartışmalı şekilde geride bırakarak GSM şebekesi kurma ihalesini aldı.
Otto (Almanya): Almanya'nın en büyük gruplarından olan Otto toplam 123 şirketiyle 19 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. İhaleye Almanya'da iş yapan Türk ortağı Endeks Holding ile birlikte giriyor.