Telsim kıran kırana

TMSF'nin 2.8 milyar dolarlık bedelle çıktığı Türkiye'nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim'in ihalesi kıran kırana geçti. Kapalı zarf aşamasında altı firmadan İngiliz Vodafone 4 milyar 350 milyon, Kuveytli MTC Telekomünikasyon 4 milyar dolar verdi.
Açık artırma aşamasında Vodafone ile MTC beşer kere, 20 milyon dolarlık aralıklarla fiyat artırdı. İhaleyi dünyanın en büyük GSM firması Vodafone 4 milyar 550 milyon dolarla aldı. Şirket ayrıca Hazine'ye de yaklaşık 400 milyon dolar KDV ödeyecek.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2.8 milyar dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Türkiye'nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim, 4 milyar 550 milyon dolar peşin bedelle dünyanın en büyük GSM şirketi İngiliz Vodafone'un Türkiye'de kurduğu Vodafone Telekomünikasyon'un oldu. Fon Kurulu'nun onayından sonra kesinleşecek satışın ardından Vodafone 4 milyar 550 milyon doların dışında Hazine'ye de 400 milyon dolar KDV ödeyecek. İhalede, fiyat artırımı sadece Vodafone ile Kuveytli MTC Telekomünikasyon arasında gerçekleşti.
Telsim'in Swissotel'de gerçekleştirilen ihalesine İngiltere'den Vodafone, Mısır'dan Orascom, Rusya'dan Sistema, Kuveyt'ten MTC Telekomünikasyon, Dubai'den Türk Telekom ihalesinin finalisti Etisalat ve Emaar'ın Türkiye'de kurduğu şirketler katıldı. Açık artırma öncesinde, Bayındırbank kasasında saklanan şeffaf kutu açılarak teklifler açıklandı ve kısa liste oluşturuldu.
Etisalat erken havlu attı
İhalede kapalı zarf aşamasında en yüksek teklifi 4 milyar 350 milyon dolarla Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. verdi. MTC Telekomünikasyon 4 milyar dolar, Mısır'dan Orascom Akdeniz İletişim Hizmetleri, 3 milyar 300 milyon dolar, Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon A.Ş. (Emaar) 3 milyar 168 milyon dolar teklif verirken, Vodafone ile birlikte bu şirketler, en yüksek teklifin yüzde 70'ine ulaşan teklifleriyle açık artırmaya katılacak olan kısa listeyi oluşturdu.
Rusya'dan Sistema Telekomünikasyon A.Ş. 2 milyar 850 milyon dolarlık, Dubai'den Etisalat Telekomünikasyon 2 milyar 510 milyon dolarlık teklifiyle kısa listeye giremeyerek, ihale dışında kaldı. İki şirketin ihaledeki tekliflerinin 3 milyar 45 milyon dolar olarak ortaya çıkan 'baraj'ın altında olması dikkat çekti.
Kapalı zarfla verilen teklifin ardından, Vodafone'un 4 milyar 350 milyon dolarlık en yüksek teklifinden başlanan açık artırmada, ilk artırım MTC'den gelirken, Vodafone ve MTC 5'er kez olmak üzere toplam 10 kez 20 milyon dolarlık aralıklarla artırım yaptı. Orascom ve Akdeniz İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon A.Ş.'nin hiç fiyat artırımı yapmadığı açık artırmada, Vodafone'un verdiği 4 milyar 550 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkılmadı. Bunun üzerine Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, Fon Kurulu'nun onayına sunulmak üzere Vodafone Telekomünikasyon'a ihale edildi.
Vodafone çok ilgiliydi
Vodafone'un teklifi 2 milyar 804 milyon dolarlık muhammen bedelin, 1 milyar 746 milyon dolar ve yüzde 62 üzerinde bulunuyor. Bundan sonraki süreçte, ihale sonucu Fon Kurulu'nun onayına sunulacak. Kurul'un satışı uygun görmesinin ardından, Rekabet Kurulu ve Telekomünikasyon Kurumu'nun görüşü alınacak. Bu süreçlerde sonuç olumlu olduğu takdirde Vodafone, ihale bedelini Fon Kurulu'nun belirttiği sürede peşin olarak ödeyecek. Ardından Telsim'in devir süreci başlayacak. Vodafone'un, Telsim'e el konmasından 2-3 hafta sonra TMSF''ye başvurarak ilgisini bildirdiği ve Türkiye'deki İngiliz diplomatik misyonunun da şirkete bu konuda destek olduğu öğrenildi.


Büyütmek için tıklayınız
'Ciddi yatırım gerekiyor'
Vodafone başkan yardımcılarından Ben Padovan, Telsim çerçevesinde, Türk müşterilere mükemmel bir altyapı ve tecrübelerini sunacaklarını söyledi. Padovan, en son ürünlerini ve hizmetlerini Türkiye'ye sunacaklarını belirtirken, Telsim'in de ciddi yatırıma ihtiyacının olduğunu kaydetti. Türk mobil telefon piyasasının Vodafane için cazip olduğunu belirten Padovan, Türkiye'de başarılı olmak için uzun vadeli vizyona sahip olduklarını, tüketicilere ve iş hayatına katkı sağlayacaklarını vurguladı.
'Onayı bekliyoruz'
Vodafone Satınalma ve Birleşmelerden sorumlu Grup Direktörü Andre Sokole ise ihaleden sonra düzenlediği basın toplantısında Telsim çalışanları ve yönetiminin son iki yılda zor koşullarda iyi işler başardığını belirterek, "Amacımız, bu platform üzerinde şirketi daha da büyük başarılara taşımaktır" dedi.
Grup Direktörü Sokole, satışın TMSF, Danıştay, Rekabet Kurulu ve Telekomünikasyon Kurulu gibi otoritelerin onayına tabii olduğunu hatırlattı. Telsim'in sahibi oluncaya kadar kısa süre geçeceğini vurgulayan Sokole, "Bu nedenle detaylı planlarımız üzerinde yorum yapmak şu aşamada uygun olmayacaktır. Ancak detaylı planlarımızı kısa zamanda paylaşmak istiyoruz" dedi.
Pazarın yüzde 25'i Telsim'in
1994'ten bu yana Türkiye'de GSM 900 hizmeti sunan Telsim, 9 milyon 700 bin aktif abonesi ile pazarın yaklaşık yüzde 25'ine sahip bulunuyor. Türkiye'de nüfusu 10 binden fazla olan yerleşim birimlerinden yüzde 99.65'i Telsim'in kapsama alanında yer alıyor.
Telsim'in Ağustos 2005 itibarıyla dünyada 169 ülkede 409 operatörle roaming anlaşması, 42 ülkede 81 operatörle ise GPRS roaming anlaşması bulunuyor. Telsim'in geçen yıl 700 milyon dolar civarında olan cirosunun, bu yıl sonunda 1 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Uzan Grubu'ndan devralınmasından sonra TMSF tarafından atanan ekip yönetiminde çalışmalarını sürdüren Telsim, 2 yılı aşkın süre içinde yüzde 70'in üzerinde büyüme gösterdi.
Telsim'i alan Vodafone diğer GSM operatörleri gibi lisans sözleşmesinin bitiminde altyapıyı, tesisleri ve lisansı devlete iade edecek. Yani Vodafone Telsim'i 18 yıl işletecek. Bu sürenin sonunda yeni lisans ihalesi yapılacak.
80 milyar avroluk dünya devi
Telsim ihalesinde en yüksek teklif veren Vodafone Group Plc. şirketi, mobil telefon işletmeciliği alanında dünyanın en büyük şirketi olarak biliniyor. Kuruluşu 1984 yılına dayanan Vodafone, başlangıçta İngiliz iletişim şirketi Racal Electronics'e ait bir alt şirket olarak Racal Telecom adıyla telekomünikasyon sektörüne girdi.
Kısa zamanda büyüyerek 1991 yılında bağımsız bir şirkete dönüşen ve Vodafone Group Plc. adını alan şirket, 1999 yılında AirTouch Communications firmasıyla birleştikten sonra sektörde hızla büyümeye başladı.
Bir dizi birleşme ve satın almayla telekomünikasyon alanında dünya birinciliğine ulaşan Vodafone, şu anda birçok şirket ve iştirakiyle başta Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu olmak üzere tüm dünyada faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Müşteri sayısı eylül itibarıyla 171 milyon kişiye ulaşan Vodafone'un piyasa değeri de kasım ayı itibarıyla yaklaşık 80 milyar avro oldu.