Telsim şartnamesi hazır

Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın, Telsim'in yabancılara satışının önünü açan yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ihale sürecinin başlatılacağını belirterek, "Şartnameyi hazırladık.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

İSTANBUL - Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın, Telsim'in yabancılara satışının önünü açan yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ihale sürecinin başlatılacağını belirterek, "Şartnameyi hazırladık. İkinci yarıda satış gerçekleşmiş olur diye düşünüyorum" dedi. Telsim Genel Müdürü Taşaltın Radikal'in sorularını yanıtladı.
Taşaltın, Motorola'nın Telsim'den alacağını tahsil için Türkiye'ye ABD'de açtığı tahkim davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Motorola yetkililerinin şirket içi prosedür gereği tahkime gittiklerini söylediğini belirten Taşaltın, "Fazla anlam yüklememek gerekir. Bu dava satışı etkilemez. Anlaşma süreci devam ediyor. 500-600 milyon dolarda anlaşmaya çalışılıyor" dedi.
Telsim'in Motorola ve Nokia'ya borcunun anapara olarak 2.6 milyar dolar olduğunu kaydeden Taşaltın, "Daha önce Motorola ile Telsim'in diğer alacaklılarıyla orantılı şekilde tahsilat konusunda anlaşılmıştı" dedi. Mehmet Taşaltın, şirket satıldıktan sonra kamuya ve özel sektöre borçların belirli oranlarda satış bedelinden ödeneceğini söyledi.
Firmalar ilgileniyor
Taşaltın, Telsim'in yabancılara satışının önünü açan yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ihale sürecinin başlatılacağını belirtirken, "Şartnameyi hazırladık. Kanuni prosedürden sonra olabildiğince kısa sürede ilana çıkıp süreci başlatacağız. Bilgi odaları kurulacak ve yatırımcılar buraya alınacak. İkinci yarıda satış gerçekleşmiş olur diye düşünüyorum" dedi.
Rekabet Kurulu'nun şartlarının göz önüne alınarak şartnameyi hazırladıklarını vurgulayan Taşaltın, Vadofone ile pazarlıkların bittiği iddialarını 'spekülasyon' olarak nitelerken, şirketin satışıyla 10'un üzerinde firmanın ilgilendiğini kaydetti. Taşaltın, Telsim'e el konulduktan sonra şirketin roaming ortaklarına kendilerinin yazı yazdığını, yazıda ücretlerin kendilerine gönderilmesini istediklerini, ancak iki operatörün yazıya uymadığını, 2004 yılının Mart'ında Uzanların hesabına 400 bin dolar aktarıldığını söyledi. Taşaltın, daha sonra ismini açıklamadığı iki operatörün 'Biz bunu sehven yaptık' diyerek, parayı kendilerine ödediğini belirtti.
Geçmiş döneme ait 2004 yılından bu yana 180 trilyon lira ödediklerini belirten Taşaltın, Telekom'a ara bağlantıdan kaynaklanan borcun 680 trilyon lira olduğunu, bununla ilgili 'sulhen' uzlaşma yaptıklarını belirtti.