'Telsim sorunsuz gitmeli'

Telekomünikasyon Kurulu (TK) Başkanı Ömer Arasıl, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan Telsim ile ilgili potansiyel yatırımcılara güvence verilmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurulu (TK) Başkanı Ömer Arasıl, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan Telsim ile ilgili potansiyel yatırımcılara güvence verilmesi gerektiğini söyledi. Arasıl dün 2004 yılı faaliyetleri ve 2005 hedeflerini bir toplantı ile anlattı.
Telsim'in satışı konusunda TMSF ile çalıştıklarını ve ayrı düşünmediklerini belirten Arasıl, "En kısa sürede bu kıymetli şirketimizin özel sektör eliyle hizmetini yerine getirmesini istiyoruz. Telsim'i alacak şirket için hiçbir sorun kalmayacak şekilde hukuki bir güvencenin potansiyel alıcılara verilmesi gerekir" dedi. Telsim'in satışına ilişkin düzenlemeleri içeren Meclis'teki yasa teklifinin hukuki boyutla ilgili olarak revize edileceğini söyleyen Arasıl, "Telsim'in talipleri çok yüksek, ilgi gören bir şirket. Hukuki olarak sorun çıkarmayacak şekilde satılması gerekir. Yasa teklifindeki revizyon da buna yönelik olacaktır" diye konuştu.
Operatör sorunu sürüyor
Arasıl, Türk Telekom ile Uzak Mesafe Telefon Hizmeti Lisansı (UMTH) alan yeni operatörleri gelecek hafta bir araya getireceklerini ve sorunları konuşacaklarını belirtti. Telekom'un ses tekelinin kalkmasıyla Telekom'a rakip olacak yeni operatörler lisans başvurularında bulunmuş, 43 işletmeciye UMTH lisansı verilmişti. Bu işletmelerin beşi piyasada faaliyete başlayabildi.
Telekom ile yeni operatörler arasında ilk etapta ara bağlantı ücretlerindeki uyuşmazlık nedeniyle sorun yaşanmıştı. Şimdi ise operatörlerin Telekom'dan kiralık hat almaları gerekiyor. Ancak Telekom buna yanaşmıyor.
Lisansta karar zamanı
Telekomünikasyon Kurulu'nun önümüzdeki günlerde konuya ilişkin karar alması bekleniyor. Lisans alan şirketlerin İstanbul'da Anadolu ve Avrupa olmak üzere her bölgede toplam sekiz POP erişim noktası kurması gerekiyor. Buna ilişkin Telekomünikasyon Kurulu'nun belirlediği sürenin bitmesine az kaldı. Lisans alan ancak gerekli yatırımları yapmayan işletmecilerin lisansları iptal edilecek. Arasıl, lisans alanların 'Hukuki haklarınızı kullanmayın' deme haklarının olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Lisans alan şirketlerin dönüşü yok. Bu şirketleri yaşatmak zorundayız."
Arasıl, Türk Telekom'un uygulamaya koyduğu yeni telefon tarifelerini karmaşık bulduğunu da belirterek, kendisinin de çok anlamadan onayladığını söyledi.
Tarife indirimlerinin faturalarda görülmediğine ilişkin şikâyetlerin bulunduğuna, bu konuda Telekom'a cezai bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına yönelik sorular üzerine Arasıl şu yanıtı verdi: "Bize gelen resmi bir şikâyet yok. Cezaya konu olacak bir şey bulunmuyor."12 milyon cep telefonu kaçak
TK Ömer Arasıl, şu anda 33 milyon GSM telefonu abonesi ve telefonu bulunduğunu, bunların IMEI numaralarını inceleyen Telekomünikasyon Kurulu'nun, 12 milyon kullanıcıya ait cihazın kayıt dışı olduğunu saptadığını belirtti.
Ömer Arasıl, "500 bin cihazın IMEI numarasının ise sonradan değiştiğini ya da kopyalandığını tespit ettik" dedi. Arasıl, kaçak telefonlara ilişkin tahmini olarak 2-2.5 milyar dolarlık bir pazar olduğunu, kaçakçılığın önüne geçilmesi için bir yasa teklifi hazırladıklarını söyledi.
Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Arasıl, kamu tekeli yerine özel tekel ile uğraşmayı tercih edeceklerini dile getirdi.
Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha ise dünyadaki olumsuz gelişmeler nedeniyle Türkiye'de çalışmaları dondurulan üçüncü nesil cep telefonu konusunda lisans vermek için altyapı çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını, 2006'da lisans verme aşamasına gelinebileceği ifade etti.