Telsim'de satış ilanı hazır

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, fonun GSM operatörü Telsim'in satış ihalesi için bu hafta sonu Resmi Gazete'de ilan verileceğini, bu ilanlarda...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, fonun GSM operatörü Telsim'in satış ihalesi için bu hafta sonu Resmi Gazete'de ilan verileceğini, bu ilanlarda, aralıkta tamamlanması beklenen satışa baz olacak tahmini minimum satış bedelinin de bulunacağını söyledi.
Ertürk ayrıca Telsim'in, dünyanın Finli Nokia ve ABD'li Motorola'ya olan faiziyle 3.4 milyar dolar borcunun bir kısmının sulh anlaşmasıyla ödenmesi konusunda da ihalenin yapılacağı aralık ayına kadar çözüme gidileceğini söyledi.
Motorola 2004 sonunda Dünya Bankası destekli Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezinde Telsim'den alacağı 2,5 milyar dolar için Türkiye aleyhine dava açtı. Şirket ayrıca bu ay Zürih Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla da Telsim'in uluslararası gelirlerine el koyma hakkına kavuştu.
Parasal konuda anlaştık
Ertürk bu konudaki uzlaşma görüşmelerinin sürdüğünü belirterek "Aslında fiili durum söz konusu. Ama bunun hukuksal bir metne dönüştürülmesinin önünde bazı zorluklar var. Bunun için çalışıyoruz" diyerek şöyle devam etti: "Telsim'i alacak yatırımcının hiçbir finansal ve hukuki pürüzle karşılaşmayacağı bir satış dizayn ediyoruz. Motorola'nın yeni problem çıkarmamasını istiyoruz. Parasal konuda anlaştık. Sadece satış sonrası muhtemel gelişmeleri nasıl dizayn edeceğimizi görüşüyoruz. Sonuca çok yakın durumdayız. Ancak anlaşmaya ulaşılmasının bir koşulu da Motorola'nın açtığı tüm davalardan vazgeçmesi."
Ertürk, hafta sonuna doğru Resmi Gazete'de ihaleye çıkılacağını ve ihalenin aralıkta yapılıp satışın tamamlanmasını planladıklarını söyleyerek, "Burada gerek satış tarihi ve gerekse muhammen bedel, yani minimum bedel duyurulacak. Satışı en geç aralıkta sonuçlandırmayı öngörüyoruz, o zamana kadar hukuki mesele çözülür. Karşı tarafta bu ihtilaflardan vazgeçme iradesi var" açıklamasında bulundu.
TMSF'nin Şubat 2004'te devraldığında Telsim'in 5.5 milyon abonesi olduğunu, şimdi 8.5 milyona ulaştığını hatırlatan Ertürk, "Yatırımcılara Telsim'in ARPU (kullanıcı başına ortalama gelir), EBİTDA (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) değerlerine bakmak yerine potansiyeline bakmasını tavsiye ediyoruz. Alıcının büyük yatırım ihtiyacı yok" diye konuştu.
Ertürk, Telsim'in Hazine, Maliye, Telekomünikasyon Kurumu ve Türk Telekom'a da toplam "600-700 milyon dolarlık bir borcu" olduğunu ve bunun da satış geliriyle ödeneceğini açıkladı.
Star ihalesi ertelendi
TMSF, Uzan Grubu'ndan devraldığı çimento şirketleri için ihalelere çıktı ve ihalelerin eylül ve ekimde tamamlanması programlandı. TMSF tarafından yapılan yazılı açıklamalarda, alıcılara hazırlık için zaman kazandırmak ve ihaleye katılımın artırılması için satış tarihinin ileri alındığı belirtildi. Açıklamada, Star gazetesinin 6 Ekim'de, Star TV'nin 26 Eylül'de, Süper FM'nin 21 Eylül'de Kral TV'nin ise 30 Eylül'de, satılacağı ifade edildi. Diğer radyoların satışı ise 21 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ertürk, medya grubu şirketleri için 13 firmanın şartname aldığını, 10 firmanın veri odasına girdiğini söyledi.
TMSF'nin Hazine'ye borcuna karşılık ödeyeceği maksimum tutarın, haziran sonuna kadar tahsil edilen 2.2 milyar dolarla birlikte toplam 10 milyar dolara ulaşacağını açıklayan Ertürk, "Bunun 1.5 milyar doları ödendi. Ancak TMSF'nin borcunun tamamen yapılandırılması imkânsız" dedi.
Ertürk, Çukurova'nın Rus Alfa ile yaptığı 3.3 milyar dolarlık finansman anlaşmasının kendilerini doğrudan ilgilendirmediğini de belirtti ve bu anlaşma ile yüzde 13.22'lik Turkcell hisselerinin el değiştirmesi halinde rehin olarak fonda bulunan Turkcell Holding hisselerinden dolayı gruptan alacağını talep edeceklerini söyledi.
Ertürk'ün verdiği bilgiye göre, TMSF'de rehinli Turkcell İletişim hissesi kalmazken, yüzde 13.43 Turkcell Holding hissesi fonda rehinli duruyor. Ertürk, YKB'nin yüzde 57.4'ünün Koç Finansal'a satışından 260 milyon dolar gelir sağlanacağını belirtti.
Küçük yatırımcıya müjde
TMSF Başkanı Ertürk, fon tarafından el konulan bankaların hâkim ortaklarının halka açık şirketlerindeki küçük yatırımcıların devralmadan kaynaklanan mağduriyetlerinin önlenmesi için SPK ile bir çalışma başlattıklarını söyledi.
En son TMSF'ye devredilmiş olan Egebank ile ilişkili olduğu gerekçesiyle Göltaş Çimento'nun borsa işlem sırasının kapatılması nedeniyle gerek fon, gerekse İMKB ve SPK eleştirilere maruz kalmıştı. Ertürk "Borsa şirketlerinden fona geçenlerle ilgili olarak bunlardaki küçük yatırımcıların durumu belirsiz" dedi ve "Burada sadece TMSF değil, SPK ve İMKB de inisiyatif kullanmalı" dedi.
Bu şirketlerin işlem sıralarının kapatılmasını önleyecek yasal bir düzenleme olmaması nedeniyle bu boşluğun doldurulması gerektiğini belirten Ertürk, "Bunun üzerinde 3 kurum da çalışıyor. El koymalarda küçük yatırımcıların mülkiyet hakları ve temettü hakları korunuyor, ancak hisse işlemlerinde belirsizlik oluyor ve tahtalar kapatılıyor. Gelecekte stratejiler netleşirse tahtalar açılabilir. Hisse işlemleri konusunda SPK ile çalışma başlattık" dedi.
Ahmet Ertürk, TMSF bünyesindeki geçiş bankası olan Bayındırbank'ın fonda kalmaya devam edeceğini, satış veya tasfiye düşünmediklerini belirterek, "TMSF'nin her zaman böyle bir bankaya ihtiyacı vardır" diye konuştu.