Telsim'de Türkler yok

Türkiye'nin ikinci büyük cep telefonu operatörü Telsim'in ihalesine Türk ortağa sahip tek şirket olarak katılan Endeks Telekom İletişim, ihaleden çekildiğini açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye'nin ikinci büyük cep telefonu operatörü Telsim'in ihalesine Türk ortağa sahip tek şirket olarak katılan Endeks Telekom İletişim, ihaleden çekildiğini açıkladı. Endeks Telekom'un da ihaleden çekilmesiyle satış sürecinde altı yabancı şirket kaldı.
İhalesi 13 Aralık'ta yapılacak Telsim için hafta başında sona eren teklif verme süresinde, ön yeterlilik alan 14 yatırımcıdan yedisi teklif vermişti. 2.8 milyar dolar muhammen bedelli Telsim'in ihalesi için, İngiltere merkezli Vodafone, Mısır'dan Orascom Akdeniz İletişim, Rusya'dan Sistema Telekomünikasyon, Kuveyt'ten MTC Telekomünikasyon, Dubai'den Etisalat Telekomünikasyon, Alman Otto GmbH ve Endeks Holding ortaklığı Endeks Telekom İletişim ve Dubai'den Emaar Properties şirketi olan Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon mali ve idari zarflarını teslim etmişti.
Çekilme kararını açıklayan Endeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Oral, Telsim için telaffuz edilen rakamların, öncelikle Türkiye açısından 'gurur' verdiğini ve yabancıların Türkiye'ye inancını ortaya koyduğunu vurguladı. Oral, Telsim için teslim edilmesi gereken idari belgelerin, kendilerine tanınan ek sürede tamamlanamadığını ve bu nedenle ihaleden çekildiklerini söyledi.
'Ortadoğu fiyatı yükseltti'
Önde gelen bir bankanın üst düzey yöneticisi, büyük sermayeli Ortadoğulu ülkelerin girişimcileri yüzünden Türkiye'de de ihalelerde fiyatların normalin üzerine çıktığını vurguladı. Daha önce de Satelko İletişim ile ihaleye hazırlanan Sabancı Holding, Koç Holding'e bağlı Koç Bilgi Grubu ile Doğan Holding'e bağlı D Telekomünikasyon ihaleye teklif vermeyerek çekilmişti.