Telsim'e büyük yatırım

Telsim'in devir işlemini bitiren Vodafone, ilk olarak şirkete 1.2 milyar dolarlık yatırım yapacağını ilan etti. 700 milyon dolarlık ek altyapı yatırımından sonra Telsim'in ismi de Vodafone olarak değiştirilecek.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Telsim'i devir alma işlemini dün itibarıyla tamamlayan telekomünikasyon devi Vodafone'un ilk icraatı şirkete 1.2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamak oldu. Telsim'in şebeke altyapısının geliştirilmesi, iletişim kalitesinin artışı için gerçekleştirilecek yatırımlar sonrasında markanın Vodafone'a dönüştürülmesi de gündeme gelecek. En az 700 milyon dolarlık yatırım yapıldıktan sonra Telsim, diğer Vodafone şirketlerinin altyapı kalitesine ulaşacak ve marka da Vodafone'a dönüştürülecek.
Personel çıkarılmayacak
Yaklaşık iki yılı kapsayacak yeni yatırım aynı zamanda Avrupa'da gerçekleştirilecek en yüksek bedelli proje olarak gösteriliyor. Şirkette personel çıkarılmaması ve Türk yöneticilerin ağırlıkta olması hedeflenirken Avrupa'daki gibi bedava cep telefonu dağıtmak yerine uygun fiyatlı tarife politikası izlenecek. Şirket, ayrıca bağımsız bir hayır kurumu kurarak Türkiye'de çevre, sağlık, eğitim gibi konularda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirecek. Bu arada şirket İstanbul'da bir genel müdürlük binası arayışlarını da sürdürüyor.
'Önceliğimiz şebekede'
Telsim'in Vodafone'a devir süreci, dün Çırağan Sarayı'nda düzenlenen bir törende 4 milyar 550 milyon dolarlık temsili çekin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a verilmesiyle sonlandırıldı. Törende konuşan Vodafone Grup İcra Kurulu Başkanvekili Sir Julian Horn-Smith, "Bazıları Türkiye'deki yatırımlarımızı eleştiriyor, gereğinden fazla para ödediğimizi düşünüyor. Ne kadar iyi bir yatırım olduğunu, gücümüzü göstereceğiz" ifadesini kullandı.
Türkiye'de tam hızla ve koşarak çalışmaya başlayacaklarını vurgulayan Smith, "Önceliğimiz şebeke kalitesini artırmak olacak. Vodafone'un Telsim'i satın alması Türkiye için istihdamın artırılması, altyapının geliştirilmesi ve iş dünyası için önemli yatırım. Bu çok başarılı bir yatırım olacak ve yabancı yatırımcılar da Türkiye'de neler olacağını bizim çalışmalarımızla birlikte izleyebilecek" diye konuştu. Telsim'e iki yıllık sürede yaklaşık 1.2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını anlatan Sir Julian Horn-Smith, şunları söyledi:
"Telsim markasını şu anda Vodafone'la karşılaştırmak mümkün değil. Biz önümüzdeki iki yıl içinde şebekemizi, müşteri hizmetleri ve ses kalitemizi diğer Vodafone'larla aynı seviyeye getirdiğimizde marka değişikliğini gerçekleştireceğiz." Sektördeki yüksek vergiler konusuna da değinen Vodafone Grup İcra Kurulu Başkanvekili Sir Julian Horn-Smith, bu konuda hükümetle görüşmeler yapacaklarını aktardı.
Bedava cep telefonu yok
Macaristan Vodafone'dan Telsim İcra Kurulu Başkanlığı'na transfer olan Attila Vitai Obe de "Bedava telefon verme planımız yok ama Türk tüketicisine uygun fiyatlı tarifeler sunacağız" açıklamasını yaptı. Batı Avrupa'da cep telefonlarında teşvik uyguladıklarını, ama bu pazarlarda tarifelerin Türkiye'ye göre yüksek olduğuna dikkat çeken Vitai, "Bizim
için fiyat değil, abonenin ödediği para karşılığında elde ettiği değer önemlidir" ifadesini kullandı.
Telsim'i şimdiye kadar olduğundan daha başarılı hale getirmeyi planladıklarını ve en ileri iş etiğine uygun prensiplerle çalışacaklarını aktaran Vitai, şöyle devam etti: "Önümüzdeki yıllarda çok büyük yatırımlar düşünüyoruz. Çalışanlara, bayilerimize ve müşterilerimize büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Baz istasyonu sayımız artacak. Türkiye'de personel çıkarmayacağız, aksine personelimizin becerileri geliştirilecek. Kurumsal pazara yoğunlaşacağız. Telsim'e yapmayı planladığımız 1.2 milyar dolarlık yatırım da Avrupa'daki en büyük bedelli yatırım projesi olacak."
Vitai, Türkçe öğreniyor
Vodafone'un Telsim ihalesine girmesiyle eğer ihale kazanılırsa Sir Julian Horn-Smith'e burada görev yapmaya talip olduğunu açıklayan Vitai, Türkiye'ye alışkın bir yönetici. Türkiye'ye en az 20 kez geldiğini söyleyen Vitai, Türkçe öğrenmeye de başlamış.
Aralık 2005'te TMSF'nin açtığı ihaleyi kazanıp Telsim'in malvarlığını 4 milyar 550 milyon dolara alan Vodafone, tüm dünyada beş kıtada 27 ülkede faaliyet gösteriyor. 33 ağ ortağı bulunan Vodafone'un 31 Mart 2006 tarihi
itibarıyla dünya çapında 170.6 milyon abonesi bulunuyor.
'Parayı bakan aldı, bize havası kaldı'
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Vodafone'a Türkiye piyasasına duydukları güven, Telsim'e gösterdikleri ilgi ve en önemlisi ödedikleri paradan dolayı müteşekkir olduklarını dile getirerek, "Bu süreçte en kazançlı çıkan sayın Maliye Bakanımız oldu, biz çalıştık, yorulduk, kavga ettik, müzakere ettik, ama parayı o kaptı, bize de havası kaldı" dedi.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'in satışının her yönüyle tam bir başarı öyküsü olduğunu da söyledi. Telsim'in ve diğer grup şirketlerinin TMSF yönetimine geçiş süreci ve TMSF yönetimindeki performansının hem hukuksal modelin uygulanmasında, hem işletme yönetiminde, hem de iletişim stratejisi başarısı yönünden tarihe geçecek önemde olduğunu
vurgulayan Ertürk, "Tarihe geçecek bir şey daha var.
Bütün bu olup bitenlerin temel sebebi olan banka yolsuzluğunun benzersizliğidir. Bu banka dünya batık bankalar tarihine geçecek ölçüde önemlidir" diye konuştu.
Ertürk TMSF satışında sürecin başında işlemin 5-6 ayda bitirilebileceğini öngördüğünü, 1,5 yıl gibi süren satış sürecinde sadece bu konuda yanıldığını kaydetti.
Tüm engelleri aşarak sadece Türkiye'de değil, dünyada bile örnek gösterilecek bir icra satışı, uluslararası yatırımcıların hiç tereddüt etmeden katıldıkları etkin, rekabetçi, pürüzsüz bir satış süreci gerçekleştirdiklerini anlatan Ertürk, satış sürecinin tümüyle şeffaf, objektif, temiz, kavgasız, gürültüsüz bir süreç olduğunu, sadece teklif mektuplarının bulunduğu kutuyu testereyle açarken bir gürültü çıktığını aktardı.
Devir törenine bakan rötarı
Telsim'in Vodafone'a resmen devri için düzenlenen törene yaklaşık bir saat gecikmeyle katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vodafone'un sektöre girmesinin, Türkiye'de bilgi, internet kökenli katma değerli hizmetler için çok önemli avantaj getireceğini söyledi.
Yıldırım, Telsim'in Vodafone'a devrinde zorlu süreç yaşandığını belirterek, "İşleri acele, bir an önce yapmak iyi. Fakat işi tekrar yapmak zorunda kalırsanız bu da ayrı maliyet gerektirir. Telsim'in değeri ve Türk Telekom'un özelleştirilmesinde titiz hukuki altyapı hazırlandı. Bu nedenle, bu mutlu sona ulaşmak mümkün oldu" dedi.
'Endişeye gerek yok'
Yıldırım, Vodafone'un Yunanistan'daki telefon dinleme skandalında adının geçtiği iddialarına ilişkin soruya, şu karşılığı verdi: "Her önlem var, ek önleme gerek yok. Dinlemenin hangi şartlarda yapılacağı yasalarımızda açıkça belli. Dinleme yapacak kuruluşlar da belli. Yasal olmayan dinleme dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de suç ve delil niteliği de yok. Endişe edecek bir şey yok."