Telsim'e Yunanlı ortak

Yunanistan'ın en büyük telekomünikasyon, enformasyon teknolojileri ve elektronik savunma sistem tedarikçisi Intracom...

ATİNA - Yunanistan'ın en büyük telekomünikasyon, enformasyon teknolojileri ve elektronik savunma sistem tedarikçisi Intracom, Türkiye'nin en büyük ikinci GSM operatörü Telsim'e yüzde 10 oranında ortaklık için şirketi satın alan Vodafone'un kendisine opsiyon tanıdığını açıkladı.
Atina ve NewYork Borsası'nda hisseleri işlem gören Intracom'dan bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı Socrates Kokkalis'in 15 Aralık tarihindeki genel kurulda hissedarlara yaptığı açıklamada, Vodafone'un tanıdığı bu opsiyonun üç ay geçerli olduğunu söyledi. Intracom'un açıklamasının Yunan gazetelerinde yer almasından sonra açıklama yapan Vodafone yetkilileri 'ön görüşmelerin yapıldığını' kabul etmekle birlikte, tamamlanmış anlaşma olmadığını belirtti.
En zengin 127. kişi
Forbes dergisinin 'En zenginler' listesinde 127. sırada olan Kokkalis'in hâkim ortak olduğu Intracom ve kardeş şirketi Intralot'un Türkiye'de de yatırımı var. Bunların en bilineni Sport Toto'nun bahis oyunu İddaa. Kuruluşunda İddaa'nın yüzde 25'inin sahibi olan Intralot önceki hafta şirketin yüzde 20'si için 80 milyon dolar ödeyerek hisse oranını yüzde 45'e çıkardı. Intralot'un bu şirketteki ortağı ise Çukurova Holding. Kokkalis Türkiye'deki ilk yatırımını ise 2001'de bilişim şirketi Gantek'in yüzde 20'sini alarak yaptı.