Telsim'i rahatlatan anlaşma

Uzanların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yönetimine ve denetimine geçen GSM şirketi Telsim, faizleriyle birlikte 2.5 milyar dolara ulaşan borçlarıyla ilgili olarak ABD'li Motorola ile anlaştı.

İSTANBUL - Uzanların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yönetimine ve denetimine geçen GSM şirketi Telsim, faizleriyle birlikte 2.5 milyar dolara ulaşan borçlarıyla ilgili olarak ABD'li Motorola ile anlaştı.
Dün imzalanan anlaşmaya göre şirketten olan tüm alacaklarını 500 milyon dolara TMSF'nin çatı bankası olan Bayındırbank'a temlik eden Motorola, Telsim 2.5 milyar doların üzerinde bir fiyatla satılırsa, fazla kısmın da yüzde 20'sini daha alacak. Motorola buna karşılık çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı davalardan ve Türkiye aleyhine ICSID (Dünya Bankası Uluslarası Yatırım Anlaşmazlıklarını Çözüm Komisyonu) nezdinde açtığı tahkim davasından feragat etti.
İmzaların atılmasıyla birlikte ilk etapta 500 milyon dolarlık meblağ Motorola'nın hesabına geçerken yaklaşık 10 günlük çalışmayla son şekilleri verilen feragatnameler de ilgili kuruluşlara gönderildi. Motorola, Telsim'den 1.8 milyar doları anapara ve geri kalanı faiz olmak üzere 2.5 milyar dolar alacağı olduğu iddiasıyla ICSID'da Türkiye aleyhine dava açmıştı.
Amerikan telekomünikasyon devi Motorola, Telsim'den alacağını şirketin mallarına el konması nedeniyle tahsil edemediğini belirterek Türkiye aleyhine yargıya gitmişti. Telsim daha önce Finlandiyalı Nokia ile borç tasfiyesi konusunda satış fiyatının yüzde 7.5'i karşılığında anlaşmıştı. Nokia'nın Telsim'den 750 milyon dolar alacağı vardı.
Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç imzasıyla yapılan açıklamada, Telsim'in Motorola'yla kesin anlaşmaya vardığı kaydedildi. Anlaşma uyarınca, Motorola, Telsim'den, sözleşmelerden ve sözleşmelere dayalı aldığı tahkim kararından kaynaklanan tüm hak, alacak ve teminatlarını Bayındırbank'a temlik etti. Buna göre Bayındırbank, Motorola'nın Telsim'den alacaklarının sahibi oldu.
Banka, Telsim'in satışı sonrası 500 milyon doları ve ortaya çıkacak fiyat farkından ödeyeceği miktarı da alacak. Devletin vergi başta olmak üzere alacaklarının tahsilinden sonra para kalırsa o da Bayındırbank'a verilecek. Geriye para kalmaması durumunda Bayındırbank, Uzanların geriye kalan mallarına yönelik icra takibi yapacak.
Son gün 25 Kasım
Motorola, New York'ta açtığı RICO (Dolandırıcılık ve organize suç) davası kapsamında Uzan ailesine yönelik dava ve takip haklarından Türkiye ve belirli ülkelerde feragat etti. Bu feragat, yönetim ve denetimi TMSF'de bulunan Uzan Grubu şirketleri aleyhine olan takip haklarını da kapsıyor.
Diğer taraftan, Telsim ihalesinde ön yeterlilik alan yatırımcılar, bilgi odalarında incelemede bulunuyor. Süreç, 25 Kasım'da sona erecek. Edinilen bilgiye göre, 13 Aralık'ta yapılacak ihale prosedürüne göre, bilgi odasına girme aşamasına 10 Ekim'de geçildi. Ön yeterlilik için başvuran 15 yerli ve yabancı yatırımcının beşli gruplar halinde bilgi odalarına alınmasına başlandı.
TMSF, Telsim için dünyanın dört bir yanından yatırımcıların ön yeterlilik aldığını dikkate alarak fiziki bilgi odalarının yanı sıra daha önce Tüpraş, Türk Telekom ve Erdemir'in satış sürecinde de kullanılan sanal bilgi odasını devreye soktu. Yatırımcıların bilgilere güvenli bir şekilde ulaşılmasının sağlandığı sanal bilgi odası sayesinde sorulara da yanıt verilebiliyor. Ferruh Tunç, ön yeterlilik alan firmaların belli sınırlar dahilinde şirketle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirtip, "Herkes eşit şartlarda yararlanıyor" diye konuştu.
Ahmet Ertürk: Satış daha kolay olacak
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Motorola'nın alacakları konusunda yapılan anlaşmayla Telsim'in satışının kolaylaştığını söyledi. Telsim'e talip olan yabancı şirketlerin görüşmelerde en çok bu konu üzerinde durduklarını belirten Ertürk "Sorun çözümlendi ve böylelikle Telsim'in satışı daha da kolaylaşacak" diye konuştu. Ertürk, Motorola'nın özellikle ICSID nezdinde açtığı davadan feragat etmesinden memnun olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Bu dava ciddi endişe kaynağıydı. Çünkü ICSID'in (Uluslarası Yatırım Anlaşmazlıklarını Çözüm Komisyonu) kararları temyiz edilemiyor. Kararlar kesin. Eğer Motorola bu davayı kazansaydı, tüm dünyada Türkiye aleyhine icra takibi başlatabilirdi. Anlaşma bizi çok rahatlattı."
Bayındırbank'ın anlaşmayla Motorola'nın yerine geçtiğini belirten Ertürk "Bundan sonra Uzanlara karşı hem içeride, hem de dışarıda icra takiplerini banka yürütecek" dedi. Edinilen bilgiye göre TMSF binasında imzalanan anlaşmayı Motorola'nın İş Geliştirme Bölümü yetkilileri ve avukatlarıyla, Telsim ve Bayındırbank yöneticileri imzaladı.
Telsim ne kadar pahalıya satılırsa Motorola'nın alacağı yüzde 20'nin o kadar büyüyeceğini ifade eden Ertürk, Motorola'nın satış beklentisinin kendi beklentilerinin epey üzerinde olduğunu vurguladı.
CNN Türk'ün sorularını yanıtlayan Ahmet Ertürk, Uzan Grubu medya kuruluşlarından 5'ini sattıklarını, 5'ini ise büyük ihtimalle kasımda satacaklarını aktardı. Ertürk, bu satışların nasıl bir stratejiyle yapılacağının belli olmadığını ifade etti. CİNE 5 konusunda ise o gruba ait bir TV ve radyoların olduğunu, bunlarla ilgili 2 alternatif üzerinde çalıştıklarını söyledi.
"Telsim de satılırsa Uzan'ın borcu ne zaman bitecek?" sorusu üzerine Ertürk, yaklaşık 6 milyar dolar dolayında TMSF'nin alacağı olduğunu anımsatarak, bunun İmar Bankası'nda ödenen mevduatlar olduğunu açıkladı. Ertürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu rakama bizim bugüne kadar işleteceğimiz faizler... Burada 2 ayrı faiz hesabı yapabiliyoruz. Sonuçta henüz bir ödeme planı yapılamadığı için şu anda bir faiz hesabı yapmanın anlamı yok. Bir o kadar da vergi dairelerine olan vergi borcu var. Yaptığımız satışlarda gerçekten iyi değerler elde ediyoruz. Ama borcun tamamen kapanacağı gibi kamuoyunda bir izlenim var. Bu doğru değil." Ertürk, Uzanlara ait İsviçre'de 180 milyon dolar nakit para olduğunu ve bu hesaba tedbir konulduğunu belirtirken altın sertifikaları ve hisse senetlerinin miktarını bilmediklerini aktardı.