Telsim'in geliri Motorola'ya

Dünyanın ikinci büyük cep telefonu üreticisi Motorola, Telsim'den alacağı olduğunu söylediği 2.5 milyar dolarlık paranın tahsil edilebilmesi amacıyla İsviçre'de açtığı davada Telsim'in uluslararası dolaşım gelirlerine el koyma hakkı kazandığını açıkladı.

İSTANBUL - Dünyanın ikinci büyük cep telefonu üreticisi Motorola, Telsim'den alacağı olduğunu söylediği 2.5 milyar dolarlık paranın tahsil edilebilmesi amacıyla İsviçre'de açtığı davada Telsim'in uluslararası dolaşım gelirlerine el koyma hakkı kazandığını açıkladı.
Motorola'dan 4 Ağustos'ta yapılan açıklamaya göre, Zürih Ticaret Odası'na bağlı hakemlerin Telsim'in 1990'lı yıllarda yaptığı ekipman alımları nedeniyle aldığı 2 milyar dolarlık borcu ödememesi üzerine yaptığı savunmayı reddetti ve faizle birlikte 2.5 milyar dolara ulaşan borcun ödenmesi için bu kez de Zürih Kantonu Yüksek Mahkemesi de Motorola lehine karar verdi. Daha önceki açıklamalarda Motorola'nın Telsim'den 2.3 milyar dolar, Finlandiyalı Nokia'nın ise 900 milyon dolar alacağı olduğu bildiriliyordu. Zürih Yüksek Mahkemesi'nin Telsim'in sonradan herhangi bir savunma yapmadığını duyuran Motorola açıklamasında, bu kararla Motorola'nın Telsim alacağını tahsil etmek için dünya çapında bir takibat başlatabileceğine hükmedildiği belirtildi. Daha önce ABD ve İngiltere'de çıkarılan mahkeme kararlarıyla Motorola bu ülkelerde Telsim ve Uzan varlıklarının takip tahsilatına başlamıştı.
Satışı engelleyebilir
Türkiye'nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim'in Uzanlar döneminde yapılan ekipman ve hizmet alımlarına karşılık 3.2 milyar doları bulan borçlarının sulhen ödenmesi için geliştirilen plandaki hukuki tıkanıklık, uzman ve konuya yakın kaynaklara göre şirketin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) satışı önünde bir engel olabilir veya satış fiyatını düşürebilir. Uzanların borcunun bir kısmını Telsim'in satış geliriyle karşılamayı planlayan TMSF, Telsim'in borcunun bir kısmının ödenmesi konusunda bu şirketlerle Haziran 2004 yılından beri görüşüyor.