Temizel'in yargılanmasına başlandı

Eski BDDK Başkanı Zekeriya Temizel ile iki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bürokratının, tasfiye sürecindeki İktisat Bankası'na kurum tarafından yönetici atanması işleminde görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla yargılanmalarına başlandı.

ANKARA - Eski BDDK Başkanı Zekeriya Temizel ile iki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bürokratının, tasfiye sürecindeki İktisat Bankası'na kurum tarafından yönetici atanması işleminde görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla yargılanmalarına başlandı. Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasına, sanıklar Temizel, eski BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman, eski daire başkanlarından Binnur Berberoğlu avukatlarıyla, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve BDDK avukatları katıldı.
Temizel savunmasında, İktisat Bankası'na ait yeminli murakıp raporunun BDDK'ya sunulduğunu, alınması gereken önlemlerin de bankaya bildirildiğini anlattı. Temizel, buna göre bankanın 15 gün içinde BDDK'ya uygulama planı bildirmesi gerektiğini, ancak bu süre içinde yükümlülüğünü yerine getirmediğini ve davaya konu Trade Depozit Bank ile birleşme kararının alındığını belirtti. Trade Depozit Bank'ın yurtdışında kurulu olduğuna işaret eden Temizel, bu durumda BDDK ve TMSF'nin tasarruf hakkı bulunmadığını, sorumlu tutulamayacaklarını savundu.
Temizel, Kerman ve Berberoğlu hakkında görevi ihmal suçundan üçer aydan birer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.