Temkinli Türk tüketicisi hâlâ 'Güven Listesi'nde son sıralarda

Temkinli Türk tüketicisi hâlâ 'Güven Listesi'nde son sıralarda
Temkinli Türk tüketicisi hâlâ 'Güven Listesi'nde son sıralarda

Küresel Tüketici Güven Endeksi?nin en alttaki grubunda, Tayvan, Çek, Türkiye, Fransa, İrlanda-Estonya gibi ülkeler yer aldı.

Nielsen Global Tüketici Güven Endeksi'ne göre Türk tüketicisinin güveni geçen yıla göre hafif arttı, ancak yine de listenin en alt sıralarında yer alıyor

ANKARA/NEW YORK - Uluslararası Nielsen Global Tüketici Güven Endeksi’ne göre, Türk tüketicisinin güveni geçen yıla göre arttı, ancak yine de dünya ortalamasının altında seyir ediyor.
16 Ekim’de tamamlanan 2009 Nielsen Global Tüketici Güven Endeksi verilerinden derlenen bilgiye göre, Türk tüketicisinin küresel ekonomik krizin geçtiğine dair güveni, geçen yıla göre altı puan arttı. Türkiye Tüketici Güven Endeksi, geçen yıl, 67 puandan 62’ye gerilemişti.

Krizde en kötü bitti
Küresel endekse göre ise tüketiciler krizin düşüşe geçtiğine ve krizdeki en kötünün bittiğine inanıyor. Geçen yıl 84 olan Dünya Tüketici Güven Endeksi ortalaması bu yıl 86 puana çıktı. ABD’de, tüketici güveni, 2007 yılından bu yana ilk kez bu yıl artış gösterdi.
En yüksek tüketici güven artışı Hindistan’da görüldü. Hindistan’ı Endonezya ve Norveç izliyor.
Tüketici güveninin en az olduğu ülkeler ise Japonya ve Letonya olarak gösteriliyor.
Küresel Tüketici Güven Endeksi listesinde, en üst sıradaki 10 ülke Hindistan, Endonezya, Norveç, Vietnam, Brezilya, Filipinler, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ile Danimarka ve Yeni Zelanda olarak sıralanıyor. 

Türkiye son sıralarda
Buna karşın en alttaki 10 grupta ise Tayvan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Fransa, İrlanda-Estonya, Romanya, Macaristan, Litvanya, Portekiz-Güney Kore ile Letonya-Japonya yer alıyor. (aa)