'Temkinliyiz' diyen Merkez faizi indirmedi

Merkez Bankası orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedefle uyumlu olmaması ve küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle para politikasında sıkı duruşun sürmesi gerektiğini belirterek...

İSTANBUL - Merkez Bankası orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedefle uyumlu olmaması ve küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle para politikasında sıkı duruşun sürmesi gerektiğini belirterek kısa vadeli faizlerde herhangi bir değişiklik yapmadı. Ayrıca Kurul, 'Ekim ayı fiyat gelişmeleri' raporunda da belirtildiği gibi hava koşullarının işlenmemiş gıda fiyatı yoluyla kasım enflasyonunu olumsuz etkileyebileceğini not etmiştir" denildi.
Para Politikası Kurulu'nun, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığındaki toplantısından sonra yapılan açıklamada, son dönemdeki verilerin Enflasyon Raporu'nda konulan görünümle uyumlu olduğu değerlendirmesi yapıp, faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı. Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faizi yüzde 22.50 uygulanmaya devam edilecek. Toplam talepte öngörülen yavaşlamanın sürdüğü kaydedilen açıklamada, özel kesim talebine ilişkin göstergeler dikkate değer düşüşe işaret edilirken, dış talebin göreli olarak gücünü koruduğu kaydedildi. Enflasyon beklentilerinde iyileşmenin devam ettiği, ancak birçok riskin de bulunduğuna değinilerek, "Orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için temkinli duruş sürmeli" denildi.